Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Can sıkıntısından nasıl kurtulurum?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
sıkıntısından , nasıl , kurtulurum?

Konu: 4,885
Mesaj: 13,428
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

İşlenen ve tövbe silgisiyle silinmeyen her günah insanın kalbinde, gönül dünyasında bir leke oluşturur. Gönülde böylesi bir leke oluşturan günah, bünyeye musallat olmuş bir virüs gibidir; er-geç kendini can sıkıntısı ve bunalım olarak hissettirir.
Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) bu hakikati şu enfes ifadelerle dile getiriyor: “Kul bir hata yaptığı zaman kalbinde siyah bir iz meydana gelir. Eğer kişi, o hatadan kendisini uzaklaştırır, af talep eder ve tövbede bulunursa onun kalbi cilalanarak leke silinir. Aynı günahı işlemeye devam ederse, kalpteki leke artırılır.”

GÜNAH KİRLERİ GÖZYAŞLARIYLA YIKANMALI
Hatta bir zaman gelir, kalbi tamamen kaplar. İşte bu durum, Cenab-ı Hakk’ın, “Hayır! Gerçek öyle değil! Onların yapageldikleri kötü işler, gitgide kalplerini paslandırmıştır.” (Mutaffifın, 83/14) meâlindeki âyette ifade ettiği pastır.

Yaptığımız salih ameller, güzel işler, sevaplar kalbimizi ferahlatırken, günah ve hatalar onu daraltır ve bir takım ruhi sıkıntıları meydana getirir. Öyle ise ruh darlığı ve iç sıkıntısı yaşayan bir kimse hemen tövbe ve istiğfarla Allah’a yönelmeli. Bol bol  dua edip, gözyaşlarıyla günah kirlerini yıkamalı.
NASIL DUA ETMELİ?
Mana büyükleri ruh darlığı yaşayan kimselere bazı dua ve sûrelerin okumasını tavsiye ediyor:
-Rabbi’ş-rahli sadrî (11 defa) (Rabbim gönül dünyama huzur, rahatlık ver.)
-İnşirah Sûresi (7 defa)
-Bismillah, tevekkeltü alallah, la havle ve la kuvvete illa billah. (3 defa) (Allah’a tevekkül ettim. Güç ve kuvvet sadece Allah’ın lütuf ve ihsanıyladır.)
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Can sıkıntısından nasıl kurtulurum? ,Can sıkıntısından nasıl kurtulurum? Öğretmen Forumu,Can sıkıntısından nasıl kurtulurum? yükle,Can sıkıntısından nasıl kurtulurum? download,Can sıkıntısından nasıl kurtulurum? indirmek istiyorum,Can sıkıntısından nasıl kurtulurum? ödev yükle,Can sıkıntısından nasıl kurtulurum? bedava, Can sıkıntısından nasıl kurtulurum? ÖDEV İNDİR,Can sıkıntısından nasıl kurtulurum? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Can sıkıntısından nasıl kurtulurum? eğitimCan sıkıntısından nasıl kurtulurum?dosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe