Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Büyümek İçin Neden Acele Ediyorlar
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
büyümek , için , neden , acele , ediyorlar

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Kaynak : HÜRRİYET

Özellikle küçük kızların yetişkinler gibi giyinmeye çalışması, makyaj yapması, davranması dünyada da tartışma konusu. Çocukluklarını hızla geride bıkarıp, bir an önce yetişkinler dünyasına adım atmak için can atan kız çocuklarının bu davranışlarını açıklamakta bazen uzmanlar bile zorlanıyor. “Cinsel kimlikleri oturuyor” şeklindeki bir açıklama da genellikle yetersiz kalıyor.

Yeditepe Hastanesi Klinik Psikoloğu Özden Bademci, popüler kültürün, özellikle de televizyonun etkisiyle kızların çocuk kimliklerinden çok kadın kimliğini model alır hale geldiklerini söylüyor: “Bu durumu önceki yıllarla karşılaştırıp bunun tamamen sağlıksız olduğu sonucuna varmak, cinsel kimlik gelişiminde sosyal faktörleri gözardı etmek anlamına gelir. Her türlü değişimin dönemsel dinamikler içinde değerlendirilmesinde yarar var. Kız çocukları için piyasaya sürülen dergiler, oyuncaklar, televizyondaki çocuk dizileri hatta piyasadaki kılık kıyafetlere baktığımızda çocukların küçük kadınlara dönüşmelerinde popüler kültürün etkisinin büyük olduğu görülüyor. Bir de buna akran baskısı eklendiğinde, çocukların üzerindeki baskının hiç de azımsanamayacağını görüyoruz” diyor.
Anne babaların bu konudaki kararsız hatta bazen çaresizliğe varan tutumları çocukları olumsuz etkiliyor. Çocuklarının bu türden davranışlarını büyümenin - olgunlaşmanın işareti olarak kabul ederek teşvik ediyorlar. Oysa çocukların çocukluklarını yaşamalarına izin verilmesi ve bunun teşvik edilmesi gerekiyor. Bu noktada aileler çocuklarını kırmadan sınırlar koymalı. Bunun için de okulla işbirliği yapmaları çok önemli.

KOYDUĞUNUZ SINIRLARA TUTARLI ŞEKİLDE SADIK KALIN

Sadece küçük çocukların değil ergenlerin de kendilerini güvende hissedebilmeleri için sınırlara ve yapıcı bir şekilde anne - babaları tarafından denetlendiklerini, kontrol edildiklerini bilmeye ihtiyaçları var. Bademci, “Sınırlar sözkonusu olduğunda kuşkusuz ailenin kendi kültürü önemli. Ancak aile, kendi kültürünü çocuğuna vermeye çalışır ve sınırlarını belirlerken, uzlaşmacı bir şeklide, çocuğunu yargılamadan, onu da anladığını her fırsatta ifade ederek, yaşamın değişen dinamiklerini dikkate almalı. Koyduğu sınırlara da tutarlı bir şekilde bağlı kalmalı” diyor.

ERKEK ÇOCUKLAR ERGENLİKTE GÜCÜN PEŞİNE DÜŞÜYOR

Erkek çocuklarda da bir an önce büyüme, kendilerini bazı film karakterleriyle fazlasıyla özdeşleştirme çabası var. Özellikle de ergenlikte. Ergenlik dönemi kişisel çatışmaların, kimlik arayışının, reddetmenin, genelin dışına çıkmanın çok şiddetli olduğu bir dönem. Özden Bademci, “Burada dikkat çeken nokta, kendisi ile özdeşim kurulan karakterin, temsil ettiği güç” diyor. “Bu güç, içinde yaşadığımız değerler sisteminin de bir göstergesi aynı zamanda. Dolayısıyla böylesi bir sorgulamada, toplum olarak güce dair algımız üzerinde de durulması gerekir. Sonuçta o karakterleri biz yaratıyoruz. Ergen kendisini çaresiz hatta güçsüz algıladığı için a ihtiyaç duyuyor olabilir. Anne babaların hem çocukları hem de okullar ile iletişimleri çok önemli. Sağlıklı iletişim çocuğun kendi içindeki fırtınaları fark edip uçlara yönelmesini engelleyebilir.”

ÇOCUK KİMLİĞİ YOK OLUYOR

Çocukların sorunlarından biri de “çocukluklarını yaşayamamak”. Sürekli yetişkinlerin gözetimi altında, özgür yaşam alanlarından yoksun büyümek. Psikolog Özden Bademci, “Çocukluğun alanı giderek daralıyor. Çocuklar zamanlarını çok erken yaştan itibaren kurum bakımı altında ve sürekli bir yetişkinin gözetiminde geçiriyorlar” diyor. Özellikle şehirlerde yaşayan çocuklar neredeyse zamanlarının büyük bölümünü “yapılandırlmış ortamlar”da geçiriyor. Oysa çocuklukta boş zaman etkinlikleri çok önemli. Çocuğun kendisinin kurguladığı, yönettiği oyunları oynaması gerekiyor. Sözgelimi sokak oyunlarının çocuğun gelişimine katkısı büyük. Fakat şehir yaşamı bu fırsatı neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Büyümek İçin Neden Acele Ediyorlar ,Büyümek İçin Neden Acele Ediyorlar Öğretmen Forumu,Büyümek İçin Neden Acele Ediyorlar yükle,Büyümek İçin Neden Acele Ediyorlar download,Büyümek İçin Neden Acele Ediyorlar indirmek istiyorum,Büyümek İçin Neden Acele Ediyorlar ödev yükle,Büyümek İçin Neden Acele Ediyorlar bedava, Büyümek İçin Neden Acele Ediyorlar ÖDEV İNDİR,Büyümek İçin Neden Acele Ediyorlar YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Büyümek İçin Neden Acele Ediyorlar eğitimBüyümek İçin Neden Acele Ediyorlardosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Zeki Çocuklar Neden Başarısız Olur? eğitimsokağı 0 2,120 24-06-2010, 20:50
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe