Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Bunları İzleme Çocuğum
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
bunları , izleme , çocuğum

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Bazı dizi ve programlar çocukları şiddete teşvik ediyor. SmackDown programını izleyen çocuklar öğrendiği dövüş hareketlerini uygulamaya çalışıyor, Kurtlar Vadisi'ni izleyenler oyuncak da olsa silahlarla oynamaya başlıyor. Uzmanlar bu tür programların izlenmemesi gerektiğini ve yasakların sağlıklı bir çözüm olmadığını düşünüyor. Peki çocuklar bu yayınlardan nasıl korunmalı? Hangi programlar izlenmemeli?

İzlediği programlardan etkilenen çocuklar, ceplerindeki harçlıklarla soluğu oyuncakçı dükkânında alıyor. Kimileri televizyondan gördüğü uzun namlulu silahlardan kimileri otomatik tüfeklerden satın alıyor. Savaşarak stres atan çocukların hayali ise büyüyünce TV'de ya da oyunlarda izlediği 'kahraman'ların yerine geçmek. Bu tür oyunlara her gün geçtiğiniz sokakta rastlamanız mümkün. Kısa bir süre kulak kesilmeniz yeterli. Dizi, film ve bilgisayar oyunlarının çocukları şiddete nasıl yönlendirdiğini görecekseniz. Son dönemde çocuklara zararlı olabileceği düşünülen programlardan biri de Amerikan güreşi olarak adlandırılan Smackdown. Smackdown yıldızlarını yakından takip eden çocuklar, onları örnek alıyor, onlar gibi konuşuyor, hatta dövüşüyorlar. Show amaçlı yapılan bu tür programların aynısını arkadaşları üzerinde uygulamaya çalışanlar da var. "Bizim çocuk öyle şeyler yapmaz!" diye düşünmeyin hemen. Çünkü uzmanlar ilköğretim çağındaki çocukların gösteri amaçlı yapılan bu tür programlardan etkilendiğine ve uygulamak istediğine dikkat çekiyor. Ebeveynlerin "Çocuğuma söz geçiremiyorum" gibi bir bahanesinin olamayacağını aktaran pedagoglar, şiddet içeren bilgisayar oyunlarının oynatılmasını dahi sakıncalı buluyor.

Gösterileri düzenleyen World Wrestling Entertainment (WWE), film ve televizyon dizileri gibi gösteri maçlarının da senaryolarının olduğunu ve profesyoneller tarafından canlandırıldığını söylese de toplumdaki etkisi pek iç açıcı değil. İnternet sitesi aracılığıyla ebeveynleri uyarmasına ve televizyonda yapılanların gerçek hayatta denenmemesi gerektiğinin altının çizmesine rağmen çocuklar bunları gerçek sanıp uyguluyor. Şiddet içerikli program izleyen çocuklar okullarda bir masanın üstüne çıkıp güç gösterisi yapıyor. Akşam evde izlediklerini gündüz okulda deneyen birçok öğrenciye rastladığını söyleyen sınıf öğretmeni Kübra Uyar, ebeveynlerden bu tür programları çocuklara izletmemelerini istiyor.

Çocuklar doktor değil karateci olmak ister

Pedagog Sevil Gümüş, çocukların bu tür programları izleyerek güçlü olmayı model aldıklarından bahsediyor. Çocukların yedi yaşına kadar gerçekle gerçek olmayanı ayırt etmekte zorlandığını belirten Gümüş, çocukların ilginç şeyleri daha çabuk öğrendikleri için risk içeren programlara karşı daha meraklı olduklarını söylüyor. Çocuklar, yaptıklarının sonuçlarını düşünmedikleri için de şiddet davranışlarını arkadaş çevresine uyguluyor. Gümüş, "Çocuklarıyla televizyon karşısına geçenler onların yaşına uygun programları tercih etmeli. Aksi takdirde çocuğun hem psikolojisi bozulur hem de ilerde doktor, avukat olmak yerine boksör, karateci olmak ister." diyor.

Reyting uğruna çocuklar zarar görüyor

Televizyon eleştirmeni Yüksel Aytuğ, reyting uğruna kanalların sosyal kaygıları göz ardı etmesinden şikayetçi. Cinsellik ile şiddet içeren dizi, film ve haberlerden çocukların uzak tutulması gerektiğini dile getiren Aytuğ, çocukları televizyon karşısında bırakmayı, sobanın yanında yalnız bırakmaktan daha tehlikeli görüyor. Aytuğ, "Çocuklar için yasak tatlıdır. Onu televizyonun karşısında bırakırsan zehiri kapar. Kumandayı ebeveynler kullanmalı. Çocukların izlediği programlar dikkatle seçilip içlerindeki doğru yanlışı ayırt eden vicdan mekanizması geliştirilmeli." diyor.

AYHAN HÜLAGÜ
zaman

Cevapla
.
Konu: 146
Mesaj: 2,085
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 10-11-2009

Reyting uğruna çocuklar zarar görüyor
...
sadece cocuklar değil elbet cocuk ve cocuk beyinlere sahıpler denebilir
cocuk beyinleri bilinçsizdir
demekki bilinçsiz davrananlar cocuk beyinlidir
...
az daha dikkat Slmeq1
Însan, beden gözüyle renklere , kalp gözüyle de gerçeklere muhatap olur...

Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

az daha dikkat mi Uhh
çok dikkat gerek çokkkkkk A100

Cevapla
.
Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Post_thanks Post_thanks Post_thanks

Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Slmeq1 Sadece Başbakan Okusun kitabındaki bu konuyla ilgili anlatımlar ve çözümler süperdi A100

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Bunları İzleme Çocuğum ,Bunları İzleme Çocuğum Öğretmen Forumu,Bunları İzleme Çocuğum yükle,Bunları İzleme Çocuğum download,Bunları İzleme Çocuğum indirmek istiyorum,Bunları İzleme Çocuğum ödev yükle,Bunları İzleme Çocuğum bedava, Bunları İzleme Çocuğum ÖDEV İNDİR,Bunları İzleme Çocuğum YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Bunları İzleme Çocuğum eğitimBunları İzleme Çocuğumdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İnternet Ağında Çocuğum Saliha TURAN sirlimen 0 1,756 15-02-2010, 14:36
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe