Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Bitişik Eğik El Yazısının Kazanımları
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
bitişik , eğik , el , yazısının , kazanımları

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Bitişik eğik yazının öğrencilerin zihinsel, dil, bedensel gelişimi ve öğretim açısından uygunluğu çok sayıdaki bilimsel araştırmalarla belirlenmiştir. Özellikle öğrencilerin zihinsel ve dil gelişimine çok büyük katkılar sağlamaktadır. Bu nedenle gelişmiş ülkelerin çoğunda öğrencilere bitişik eğik yazı ile okuma-yazma öğretilmekte ve bütün derslerde kullanılmaktadır.

Örneğin İrlanda, Finlandiya, Norveç, İsveç, Danimarka, Fransa, İngiltere, Kanada, Almanya, Belçika gibi bir çok ülkede bitişik eğik yazı ile okuma-yazma öğretimine başlanmaktadır. Hatta 3-5 yaş aralığındaki çocuklarda bile bitişik eğik yazı ile okuma-yazma öğreten ülkeler bulunmaktadır.Ülkemizde bitişik eğik yazı öğretimine Atatürk döneminde başlanmıştır. Atatürk, kara tahta başında yeni Türk Latin harflerinin örneklerini bitişik eğik el yazısı ile göstermiştir. Atatürk döneminin kuşağı; yaşlısı genci, bitişik eğik yazıyı çok iyi öğrenmiş ve yıllarca kullanmışlardır. O döneme ait diplomalar, nüfus cüzdanları, tapu kayıtları vb. bir çok belge bitişik eğik yazı ile yazılmıştır.

Ancak daha sonraki programlarda üzerinde durulmaması, gerekli önemin verilmemesi nedeniyle bitişik eğik yazı kullanılmamıştır. Bu ilgisizlik 1997 Yazı Öğretim Programına kadar sürmüş, Kasım 1997 tarih ve 2482 sayılı Tebliğler Dergisinde yayınlanan Yazı Öğretim Programında ilköğretim okullarındaki öğrencilere bitişik el yazısı öğretilmesi tekrar ele alınmıştır. 1997 yılından bu yana ilköğretim okullarında bitişik eğik yazı öğretimi yapılmaktadır.
2004 Türkçe Öğretim Programı ile bu konuya tekrar ağırlık verilmiş ve zorunlu hale getirilmiştir. 2004 yılından bu yana yapılan bütün araştırmalar, öğrencilerimizin bitişik eğik yazıyı çok iyi öğrendiklerini, zihinsel ve dil becerilerini üst düzeyde geliştirdiklerini göstermektedir.


Alıntı

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Bitişik Eğik El Yazısının Kazanımları ,Bitişik Eğik El Yazısının Kazanımları Öğretmen Forumu,Bitişik Eğik El Yazısının Kazanımları yükle,Bitişik Eğik El Yazısının Kazanımları download,Bitişik Eğik El Yazısının Kazanımları indirmek istiyorum,Bitişik Eğik El Yazısının Kazanımları ödev yükle,Bitişik Eğik El Yazısının Kazanımları bedava, Bitişik Eğik El Yazısının Kazanımları ÖDEV İNDİR,Bitişik Eğik El Yazısının Kazanımları YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Bitişik Eğik El Yazısının Kazanımları eğitimBitişik Eğik El Yazısının Kazanımlarıdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bitişik eğik el yazısı öğrenimindeki zorluklar eğitimsokağı 0 1,914 16-07-2010, 9:42
Son Yorum: eğitimsokağı
  Niçin Bitişik Eğik Yazı? eğitimsokağı 0 2,175 16-07-2010, 9:40
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe