Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Binlerce öğrenci Sınavlarda Neden Başarısız Oldu?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
binlerce , öğrenci , sınavlarda , neden , başarısız , oldu?

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği (TÜGED), analiz çalışması yaparak, öğrencilerin ÖSS ve SBS’deki başarısızlık nedenlerini araştırdı.
TÜGED Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, yaptığı açıklamada, ÖSS ve SBS’de başarısız olan öğrencilerle ilgili derneğin yönetimindeki eğitimcilerle bir araya geldiklerini ve rapor hazırladıklarını bildirdi.
Çalışma ile öğrencilerin başarısız olmasında çeşitli etkenlerin ortaya çıktığını belirten Erdoğan, "Bunların başında doğru beslenme geliyor.
Çocuklarımızın pek çoğu okulda dengeli beslenmiyor. Sağlıklı beslenmeyen çocuklarımızdan başarı beklemek yanlıştır" dedi.
Gönüllü eğitimciler olarak çocukların doğru beslenme alışkanlığı kazanmasını sağlamak amacıyla bir kitap hazırladıklarını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:
"Bu kitapta, geleneksel Türk mutfağından örnekler bulunuyor. Organik tarımla yetiştirilen gıdaların tüketilmesinin önemi anlatılıyor. Çocuklarımızın beslenme çantasındaki yiyecekler daha çok ’fast food’ türü ürünler, hazır meyve suları ve kolalı içecekler. Bu tür hazır gıdalar çocukların beyin fonksiyonlarının bozulmasına yol açıyor. Bu da başarılarını olumsuz etkiliyor."
BİLGİSAYAR, İNTERNET VE TELEVİZYON
Raporda, televizyon dizilerinin büyük kısmının çocukların seyretmesine uygun olmadığına dikkat çekildiğini belirten Erdoğan, özellikle "mafya" dizilerinin çocukların hayal dünyasını olumsuz etkilediğini söyledi.
Bilgisayar ve internet kullanımının da çocukların başarısında olumsuz etkenlerden olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:
"Özellikle Anadolu’da internet kafelerin sayısı oldukça arttı. Bu internet kafeler genellikle okula yakın yerlerde açılıyor. Çocuk okuldan çıkıyor
eve uğramadan internet kafeye gidiyor. İnternette vaktini harcayan öğrenci eve döndüğünde derslerine bakmıyor bile.
İnternet ve bilgisayar kullanımının fazlalığı öğrencinin çalışma azmini ve dikkatini azaltıyor. Bu noktada okula ve aileye büyük görev düşüyor. Eğitim öğretim yılı başladığında aile çocuğu ile konuşarak bilgisayar kullanımını belirli aralıklarla yaptırmalı.
Çocukların televizyon filmi ve video seyretme sıklıkları sıralamasında ise Türkiye yüzde 69 ile dünyada 7’nci sırada yer almaktadır. Avrupa ülkelerinde bir kişinin günlük okuma oranı yaklaşık olarak 24-30 dakika iken Türkiye’de bu oranın çok düşük olduğu yapılan anketlerden anlaşılmaktadır."
"KLASİK SINAV SİSTEMİNE YÖNELİNMELİ"
Raporda, merkezi öğretmen ataması politikasından vazgeçilmesi gerektiğinin de yer aldığını bildiren Erdoğan, "Sözleşmeli öğretmenliğe
yönelinmelidir. Verimli, başarılı öğretmenin ücreti artırılmalı. Eğitim alanında başarısız olan öğretmenlerin maaşları azaltılarak hizmet içi eğitime alınmalı" diye konuştu.
TÜGED Genel Başkanı Erdoğan, başarısızlığa neden olan diğer etkenler hakkında şu bilgileri verdi: "Kütüphaneler devlet zihniyetinden çıkartılıp, özel sektör anlayışı ile belediyelere devredilmelidir. Kütüphaneler okul bahçelerine yeni bir mimari tarzı ile yapılandırılmalıdır.
Lise öğrenimi 4 yıla çıkarıldığı için ilk ve orta öğretim müfredatı hafifletilmeli ve ek derslerden kaçınılmalıdır.
Ders yükü azaltılırsa başarı artacaktır. Sınıf mevcutları son yıllarda azaltılmış, ancak bu sayı daha aşağılara çekilmelidir.
Klasik sınav sistemine yönelinmelidir. Bu durum çocuğun okuma ve yazma becerilerini artıracaktır."


eğitimhaber.com

Cevapla
.
Konu: 78
Mesaj: 1,199
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 04-04-2009

akıl veren çok ama uygılama yok. :( :( :(
Okul hayatı biter, hayat okulu başlar.

Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Birilerinin birşeyler düşündüğünü bilmekte güzel ) uygulanmasada :((

Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Bizimkilerin sbs sonuçları bu yıl kötü :(( Binlerce başarısızın 2 si bizde )

Cevapla
.
Konu: 0
Mesaj: 132
Cinsiyet: Bayan
Kıdem: 09-04-2009

çocukları yap-boz tahtasına çevirdiler bence.Her yıl sistem değişiyor faturası çocuklara çıkıyor. :((

Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

kesinlikle katılıyorum :((

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Binlerce öğrenci Sınavlarda Neden Başarısız Oldu? ,Binlerce öğrenci Sınavlarda Neden Başarısız Oldu? Öğretmen Forumu,Binlerce öğrenci Sınavlarda Neden Başarısız Oldu? yükle,Binlerce öğrenci Sınavlarda Neden Başarısız Oldu? download,Binlerce öğrenci Sınavlarda Neden Başarısız Oldu? indirmek istiyorum,Binlerce öğrenci Sınavlarda Neden Başarısız Oldu? ödev yükle,Binlerce öğrenci Sınavlarda Neden Başarısız Oldu? bedava, Binlerce öğrenci Sınavlarda Neden Başarısız Oldu? ÖDEV İNDİR,Binlerce öğrenci Sınavlarda Neden Başarısız Oldu? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Binlerce öğrenci Sınavlarda Neden Başarısız Oldu? eğitimBinlerce öğrenci Sınavlarda Neden Başarısız Oldu?dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecinin Ayrıntıları Belli Oldu sirlimen 0 968 19-02-2016, 11:22
Son Yorum: sirlimen
  Flash Gelişme: Öğretmenlerin Rotasyon Ayrıntıları Belli Oldu! baba_can 0 1,229 09-07-2015, 20:01
Son Yorum: baba_can
  8.Sınıf Öğrencileri İçin Ortak Sınav Tarihleri Belli Oldu sirlimen 0 1,701 23-10-2013, 21:49
Son Yorum: sirlimen
  Başarısız öğretmene 'sınıfa giriş' yasağı sirlimen 0 1,917 05-06-2013, 19:32
Son Yorum: sirlimen
  Birinci sınıfların ders kitapları belli oldu sirlimen 0 1,674 02-09-2012, 18:50
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe