Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Ben Ve Ramazan
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
ben , ve , ramazan

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Aşkın oruç sularındayım. Güvendeyim. Sen geldiğinden beri ey Ramazan, girdiğinden beri gönlüme; ben varım, dünya var. Hele bir “O” var ki anlatamam içimde. Bir “O” var ki, “ol” emriyle var eden. Bir sağanak olup rahmeti yağan ruhuma sahurlarda, iftarlarda ve teravih namazlarında.

Orucum bugün. İçimi ışıtan yıldızları salıyorum insanlığa. “Kimsesiz çocuğu büyütmek sevaptır” diye haykırmak geliyor içimden. Yoksulu doyurmak, paylaşmak acıları ve yoksunlukları. Uzanmak bir yürekten öbürüne. “Bir vücudun uzuvları gibi” yaşamak mümin yüreklerle. İçli bir bakışı beceremeyen zalimlere salıyorum içimi ışıtan yıldızları. Merhamet ey merhamet! En çok seni yüklenir secdeli alınlar, seni çağırır oruçlu yüzlerden taşan niyazlar senin ayında. Yetiş ve kuşat tüm yürekleri. Yeryüzünün kara gözlü zalimlerinden esirgeme gözlerini. Gel ve bir Ömer şefkati ol ki daralan yüreklere, birer un çuvalı yüklensin sırtımıza. Çocuklara yemek diye taşları kaynatmasın nice anneler. Anneler ki gülen gözlerinde bile senin ey merhamet izlerin var. Anneler ki, siler evlatları açlığın ve uykusuzluğun anlamını hafızalarından. Dualar eksilmesin ki annelerin dudaklarından, merhamet gidivermesin yanı başımızdan. Ramazan ve oruç daha nice rahmet ve bereketler getirsin Mevla'dan.

Orucum bugün, güçlü ve dayanıklıyım her şeye. Tümüyle teslim olmuşken Rabbime, duyuyorum sevgi ve dostluk ırmağı akmakta O'ndan içime. Hele yakınken bir melek misali O'na ve “oruç, sabrın yarısıdır” emri tecelli eylemişken ruh âlemimde, nerdeymiş açlık, nerdeymiş susuzluk bende! Bir deryadayım ki öğlesi, uçsuz bucaksız! Öğle gıdalar besliyor ki ruhumu, açlık ve susuzluk imkânsız! Okunan Kur'anlar, kılınan namazlar, verilen sadakalar, dinlenilen vaaz ve nasihatler, hele o tutulan oruçlar, kalkılan sahurlar ve yeryüzünü huzurlu bir sükut iklimine büründüren iftar saatleri... Ya acıları paylaşılan yoksul ve garipler, yetim ve öksüzler, kimsesiz ve çaresizler... Hangi yemekte vardır bunca gönül ortaklarımla yaşadığım haz ve lezzet? Hangi su daha fazla dindirebilir susamışlığımı? Yeryüzüne yağan hangi yağmur dindirebilir, gönül iklimimde yaşanan kuraklığı? Anlayın işte, anlayın beni, yaşamak dediysem ben, mutluluk dediysem, yürekten dedim. Ramazanı bildiysem, orucu tuttuysam yürekten tuttum. Yüreğim ki açıldıkça yalnız yüreklere, daha bir insan! Ramazan ki rahmet yağmuru yüreğime, oruç ki yeşeren insan yanım.

Orucum bugün, zenginim. Yamalı giysilerimde göremezsiniz içimdeki zenginliği! Değilim ben nice mal sahibi gerçek yoksullardan! Söyler misiniz ey canlar! Malını paylaşmayan, hayırda yarışmayanların yoksulluğu değil midir asıl acınası olan? Bir bilebilseniz ah içimi, o vakit anlarsınız yoksulluk kimde. Anlarsınız o vakit huzur ve mutluluk hangimizde. Anlarsınız İlahi güç ve cennetin yolu nerede.

Orucum bugün, yıkılmaz bir irade var bende güçlükler karşısında! Deyin bana hangi stres sarsabilir benliğimi, hangi sorun dağıtabilir zihnimi? Bilincim açık bugün ve yalnız değilim. İlahi bir nağmenin büyüsünde tüm benliğim. Şakaklarıma dökülen yaşlar, öğlesine perçinleşiyor ki derinlikleriyle ruhumun, hafifliyorum kanatlanmışçasına bir kuş misali! Öğlesine bir sükûna eriyorum ki anlatılmaz/anlatılamaz. Bunaltılı bir öğle sıcağı karlı dağ başlarının serinliğiyle rahatlıyor, duyuyorum. Duyuyorum işte kurtuluyor balığın karnından Hz. Yunus. Kuyudan çıkıyor Hz. Yusuf. Firavun boğuluyor Kızıldeniz'de ve geçiyor karşıya Hz. Musa. Bir esenlik oluyor ateş ve İbrahim sevinciyle doluyor dünya. Muhammedi bir nur yayılıyor yayıldıkça yeryüzüne. Mutluluk işte bunda diyorum. İşte burada, bunca yakın ve içinde avuçlarımın.

Orucum bugün, kaygısız ve korkusuzum. Meydan okuyorum kaygı duyulası ve korkulası ne varsa. Hodri hayat! Hodri ölüm! Hodri meydan tüm korku ve kaygılara! İşte yüreğimi seriyorum şimdi ey rahmet ayı yollarına. Korkularım ve kaygılarım yok oluyor ayaklarının altında. Yalnız seni duyuyor, yalnız seninle yaşıyorum tüm azalarımda. Senin varlığın, Rabbin varlığı… Eksiltme ellerini üzerimden. Işıt kalbimi tüm pencerelerinden.

Bugün orucum, yani insanım. Henüz anlıyorum insan olmak nedir, nedir yaşamak. Hamd ediyorum içimdeki yoksulluğu gideren Yaratan'a. Hamd ediyorum yüreğimi kuşatan oruç nimetine ve bitimsiz hazzını yudumladığım rahmet ve bereket ayı güzel Ramazana. Hamd ediyorum bana bu güzel duyguları yaşatan Yüce Mevla'ya.


M.Doğan Karacoşkun

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Ben Ve Ramazan ,Ben Ve Ramazan Öğretmen Forumu,Ben Ve Ramazan yükle,Ben Ve Ramazan download,Ben Ve Ramazan indirmek istiyorum,Ben Ve Ramazan ödev yükle,Ben Ve Ramazan bedava, Ben Ve Ramazan ÖDEV İNDİR,Ben Ve Ramazan YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Ben Ve Ramazan eğitimBen Ve Ramazandosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ramazan Ayı 2011 sirlimen 10 3,082 09-08-2011, 13:44
Son Yorum: sirlimen
  Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan baba_can 3 1,803 29-07-2011, 10:17
Son Yorum: muallim
  Ramazan Bu Limanın Adı eğitimsokağı 2 1,252 28-08-2010, 11:07
Son Yorum: eğitimsokağı
  Ramazan'da insan yüzleri eğitimsokağı 0 1,005 28-08-2010, 3:37
Son Yorum: eğitimsokağı
  Hoş geldin Ramazan ... eğitimsokağı 0 1,079 12-08-2010, 22:30
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe