Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Bakan'dan öğrencilere 'ayrımcılık' dersi
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
bakan , dan , öğrencilere , ayrımcılık , dersi

Konu: 4,872
Mesaj: 13,413
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Hoşgörü vurgusu yapan Çubukçu, ayrımcılığın olmadığı, kadın ve erkek eşitliğinin sağlandığı toplumların diğer toplumlara göre daha fazla geliştiğini söyledi. Çubukçu, velisini kaybettiği için ağlayan bir öğrenciyi de kucağına alarak gözyaşlarını sildi.

Bakan Nimet Çubukçu, Levent'teki İsmail Tarhan İlköğretim Okulu'nda yeni eğitim döneminin açılış törenine katıldı. Öğrencilerle sohbet edip, sınıfları dolaşan Çubukçu, öğrencilere güvenli internet konusunda uyarılarda bulundu. Çubukçu, velisini kaybettiği için ağlayan birinci sınıf öğrencisini de yanına çağırarak teselli etti. Melis Öztürk isimli çocuğu kucağına alan Çubukçu, gözyaşlarını sildiği öğrenciyle yakından ilgilendi.

Çubukçu daha sonra okulun konferans salonunda öğrencilere bu yılın ilk dersini
verdi. İstanbul Valisi Muammer Güler'in de katıldığı törende "ayrımcılık" konusunda öğrencilere bilgi veren Çubukçu, "Bugün işleyeceğimiz konu benim özel olarak uğraştığım, ilgilendiğim, temel insan hakları konularının başında gelen ayrımcılık. İnsanlar arasında bir ayrımcılık yapılmaması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Peki hayatımızda bunu nasıl uygulayabiliriz? Herkes eşitlik ve insan haklarından bahsediyor. Ama kendi hayatımızda içselleştirebiliyor muyuz?

Aslında öğrenmekteki amacımız bilmek değil, fikirlerimizi insanlığın barışı, refahı ve yararı için kullanmalıyız" dedi.

Türk toplumunun binlerce yıldır diğer toplumlara örnek olduğunu anlatan Çubukçu, "Bizim bu değerli mirasla övünmemiz için yaşam kültürü oluşturmamız lazım. Bu topraklarda farklı yaşam biçimleri bir arada yaşayabildiler. İnsanlık tarihinin kazandığı tüm değerler, toplumların ve savaşmadığı dönemlere denk geliyor. Toplumlar ne zaman ki hoşgörülerini yitirmişse milyonlarca insanın ölümüyle sonuçlanan savaşlar meydana gelmiştir" şeklinde konuştu.

Nimet Çubukçu, Milli Eğitim Bakanı olarak okullarda yetişecek çocukların geleceğin Türkiye'sinde birbirlerinin haklarına saygı gösteren ve gündelik hayatında bunu içtenselleştirmiş bireyler yetiştirmeyi hedeflediğini söyledi. Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli ve Mevlana'dan örnekler veren Çubukçu, öğrencilere hoşgörünün öneminden bahsetti. Çubukçu, "Kendimizden farklı olanlara karşı önyargılarımız, bilerek veya bilmeyerek yaptığımız her tutum ayrımcılıktır. Konuşma dillerinin farklı olması, kadın eşitsizliği ayrımcılıktır. İnsanın en büyük korkularından biri dışlanmaktır. Böyle yaparak kardeşliği değil çatışmayı doğururuz. Yanınızda oturan arkadaşlarınızı, çevrenizdekileri size benzese yada benzemese olduğu gibi kabullenmek zorundasınız. Okul böylece birbirimizin farklılarını görebileceğimiz, birlikte yaşamayı öğrenebileceğimiz mekanlar olmalıdır. Her birimizin farklılıkları var. Ama herkesin ortak noktası insan olmamız. Bize yapılmasını istemediğimiz hiçbir davranışı başkasına yapmamalı, duymak istemediklerimizi söylememeliyiz" diye konuştu.

Ayrımcılığın boyutlarından birinin de kız çocuklarına yönelik ayrımcılık olduğunu vurgulayan Çubukçu, toplumu oluşturan kadın ve erkeklerin insan olarak eşit varlıklar olduğunu söyledi. Toplumun birlikte gelişebilmesi ve demokratikleşmesi için kadın ve erkeklerin eşit olması, kız çocuklarının şiddete maruz kalmaması gerektiğini anlatan Çubukçu, "Ayrımcılığın ve hoşgörüsüzlüğün olduğu toplumlar yoksullukla, savaşlarla boğuşmaktadır.

Bu topraklarda yaşayan her birey için özgürlük ve eşitliğin yani demokrasinin sınırlarını hep birlikte çizeceksiniz. Demokrasi bir yaşama biçimidir. Geleceğe yönelik bütün donanımlarınızın oluştuğu okul dönemlerini iyi değerlendiriniz. Bu süreç her şeyden önce önyargılarınızdan uzaklaşmayı, başkalarına yaşam hakkı açmayı sağlar. Tanımaya, anlamaya açık olun. Göreceksiniz ki insanları başka açılardan değerlendirebileceksiniz" dedi.

Bakan Çubukçu, bazı okulların bugün açılamadığı yönündeki iddiaları soran basın mensuplarına, "Şuan için İstanbul ve tüm yurtta herhangi bir sorun yoktur. Bütün öğrenciler bugün eğitim ve öğretime başlamıştır" diye yanıt verdi.

İlk ders için "ayrımcılık" konusunun neden seçildiğini soran basın mensuplarına da Çubukçu, "Özel bir nedeni yok. Ama öğrencilerin bu kavramı bu yaşlarda öğrenmesi lazım ki kendinden farklı olanları ayırt etmesinler. Türkiye Cumhuriyeti'nde herkes birdir. Düne kadar kızları ayırt ediyorduk, ancak ben görülen bir örneğim. Türkiye'nin ilk bayan Milli Eğitim Bakanı olarak ayrımcılığın olmadığını tüm millete gösteriyorum" yanıtı verdi.
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Bakan'dan öğrencilere 'ayrımcılık' dersi ,Bakan'dan öğrencilere 'ayrımcılık' dersi Öğretmen Forumu,Bakan'dan öğrencilere 'ayrımcılık' dersi yükle,Bakan'dan öğrencilere 'ayrımcılık' dersi download,Bakan'dan öğrencilere 'ayrımcılık' dersi indirmek istiyorum,Bakan'dan öğrencilere 'ayrımcılık' dersi ödev yükle,Bakan'dan öğrencilere 'ayrımcılık' dersi bedava, Bakan'dan öğrencilere 'ayrımcılık' dersi ÖDEV İNDİR,Bakan'dan öğrencilere 'ayrımcılık' dersi YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Bakan'dan öğrencilere 'ayrımcılık' dersi eğitimBakan'dan öğrencilere 'ayrımcılık' dersidosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bakan Selçuk'tan Yardımcı- Kaynak Kitaplar Açıklaması canbaba 0 147 11-09-2019, 16:48
Son Yorum: canbaba
  Öğrencilere Tarım Dersi Veriliyor sirlimen 0 339 29-05-2019, 11:08
Son Yorum: sirlimen
  Öğrencilere Şiddet Uygulayan Müdüre Aylıktan Kesme Cezası sirlimen 0 274 27-05-2019, 12:38
Son Yorum: sirlimen
  Yarı Yıl Tatilinde Öğrencilere Ödev Yok canbaba 0 1,044 19-01-2016, 17:50
Son Yorum: canbaba
  Meb, Öğrencilere Ertuğrul 1890 Filmini Tavsiye Etti sirlimen 0 1,403 28-12-2015, 9:51
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe