Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Aşkın Rengine Boyanmak
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
aşkın , rengine , boyanmak

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009


Bir gece pervaneler dernek olmuş, bir mumu nasıl bulabileceklerini tartışıyorlardı. İçlerinden biri önerdi:
''Hepimiz birden gidip niye yorulalım ki, birimiz gidip mum bulsun, sonra gelip bize haber versin.''
Öyle yaptılar. Seçtikleri pervane hayli gittikten sonra uzakta bir köşk gördü, içinde de parlak yanan bir mum vardı. Sevinçle geri dönüp arkadaşlarına mumun ne olduğunu, nasıl olduğunu bire bin katarak anlatmaya başladı. Yaşlı bir pervane vardı aralarında, tecrübeli, güngörmüş, mumun ne olduğunu bilen. Habercinin bu sözlerinden sonra onu kınadı ve ''Senin mumdan haberin bile yok, yanılmışsın'' dedi. İkinci pervaneyi gönderdiler. O da bir mum buldu ve ona şöyle bir dokunup geldi. Sonrada ona nasıl kavuştuğunu önceki arkadaşından daha beter, ballandıra ballandıra tasvire koyuldu. Yaşlı pervane yine sözünü kesti: ''Azizim, bu senin anlattığın mum değil. Sen de bilmediğin şeyleri anlatmaya çalışıyorsun.'' Son gönderilen pervane mumu görünce sarhoş oldu, sevgiliyi kucaklar gibi kendini mumun ateşine attı. Bütün bedeni kıpkırmızı kesildi. Geri döndüğünde yaşlı pervane daha onu uzaktan görür görmez,
-''İşte'' dedi, yalnızca o başardı mumun ne olduğunu öğrenmeyi, yalnızca o erdi hakikate. Çünkü mum onu kendi rengine boyadı, onu onurlandırdı.
Eğer aşk iddiasındaysan cisminden geçmelisin, bedeni ve varlığı aşk ateşinde yakmalı, aşkın rengine boyanmalısın.!

Aşkname/İskender Pala

Cevapla
(Son Düzenleme: 06-09-2010, 1:55, Düzenleyen: eğitimsokağı.) .
Konu: 28
Mesaj: 98
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 05-09-2010

işte buda İSKENDER PALA"NIN AŞK ANLAYIŞI

Üç harf beş noktaydı alemi sıra dağlar üzerinde sabit kılan kuvvetin, zayıf bedenlere hediyesi. Pala’nın kalemi aşkın bedenine değene kadar, o kadar yalın ve çıplaktı ki tariflerin üzeri. Divan edebiyatımızın cumhuriyetimizdeki son temsilcisi Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk’ın satırlarına “ Ben aşık oldum biliyorum insanların kınayışlarını” sözcüklerini dökerken, Aşk’ın sırtına sümbül kaftanını geçiriyordu. Pala’nın Aşk’ı elbette günümüz çocuklarının basit aşk oyunlarına benzemiyordu . O; “Gerçek Aşk gizli olandır” diyerek söylenebilecek tüm sözleri dört cümlecikle özetliyordu.

Öyleki üstad tüm yapıtlarında, aşkın büyüsünü ; duyguların düşüncelere hakim olmasıyla anlatmaya başlar. Birçok eserinde düşüncelerin duyguları yönlendirdiği aşkları yalancılıkla itham ederken, aşkın olduğu yerde aklın yerinin olmayacağının altını çizmektedir aslında. Kays’ın dilinden “Tanrım beni akıl endişesinden uzak eyle; ve beni her an aşk ile içli dışlı yap” derken kimbilir belki de kalpleri sevda ile dolu aşıkların, benliklerini ve bencilliklerini eritmelerini tarif etmektedir. Pala tüm yapıtlarında aşkı madde ile mananın savaşında kaldığı uçurumun kenarından kurtararak, elinden tutar ve ait olduğu yere taşır . “Cennet ile cinnet arasında bir hareke farkı var ya hani” dizeleri yer bulurken Ah Minel Aşk’ ta işte tamda bu noktada mananın aşkının, maddenin aşkına gelebe geldiğinde oluşacak Cennetin, bir harf kadar yakın olduğunu gözler önüne sermektedir.

Pala’nın aşk tahlillerinde bir başka önemli argüman ise aşkın gizliliğinin verdiği aşikar tebessümdür. O kadar basit ifade ederki bunu ; “Öyle ki, sevgili gizli bir hazinedir de bilinmesi aşığı kıskandırır” der bir eserinde. Hatta “Şimdiki gençler galiba gizli kalması gerekeni açık ettikleri ( ne ayıp!...) ve sevgililerinin adlarını dillendirmekle kalmayıp aradaki macerayı da başkalarıyla paylaştıkları için aşkın gülümseyişlerini ve zenginliklerini ıskalıyorlar” diyerek, aşığın sevgilisinin adını gecenin en siyahında umudun bittiği yerde dahi, gizlediğini aktarmaktadır bize. Pala’nın gizlediği ve gecenin karanlığına hapsettiği asla bir otoritenin baskısından saklanmak zorunda kalan bir aşk hikayesi değildir. Tam tersi Pala’nın yazılarında aşkın ifadesi tam anlamıyla bir başkaldırıdır. Mir’at eserinde aşkın gizliliğine verdiği değeri katmerlendirir adeta “Hani Leyla’ya sormuşlar, sen mi daha büyük aşıksın, yoksa Mecnun mu ? diye. Elbette ben daha büyük aşığım diye cevap vermiş. Çünkü ben aşkımı kimseye söylemedim; o ise bir dağ delisi gibi davrandı, sevgimizi dillere düşürdü.” O, “Ne din, ne yasalar yasaklamamıştır aşkı yürekler Allah’a aittir çünki” diyecek kadar açık sözlü, aynı zamanda bir diğer eserinde “Hiç bir din yasaklamamıştır aşkı, hiçbir bilge yahut öğreti de. Ama biz kendimize yasaklamışız nedense” diyebilecek kadar devrimcidir. Ne bir harfini paylaşamadığı aşıklısının adından, ne de aşkını özgürce haykırabilmekten ödün vermez Pala.

Divan edebiyatımızın son kalesi, sevgiyi aşka çeviren rolü “Aşkın en güzel tezahürü bakışlardır” demek suretiyle bakışlara verir. Gözgü kitabında “Aşk, aşığın gönül toprağında filizlenecek bir sarmaşıktır.İlk bakış, bu sarmaşık tohumunun aşık gönlüne ekilmesinden ibarettir” satırlarını paylaşır okurlarıyla Ardından bir diğer eserinde “Ancak sevginin aşka dönüştüğü an, sevenin sevgili yüzünü göz ile gördüğü andır” diyerek; Kays’ın Leyla’yı, Ramin’in Veys’i, Hüsrev’in Şirin’i ancak göz ile gördükleri anda, aşıkın maşukuna beslediği sevginin yerini aşka terkettiğini aktarır bizlere. Pala aşkın başlamasına yol açan görme hadisesini aktarmasının üzerininden çok geçmeden de bakışla gönüllere girenin dokunuşla bozulmaması için uyarır neslimiz gençliğini ve “Aşk bakmakla güzelleşir konuşmakla zenginleşir ama dokunmakla bozulur” der Divane Güzeller’de. Gencin üzerine giydiği ve maşukunun üstüne biçtiği haya elbisesinin parçalanmaması için şeytanın ayartmalarına dur demek gerektiğini vurgular bizlere. Açıkken gözbebeklerimize yerleşen, gözyumduğumuzda gönlümüze sızan sevgiyi muhafaza etmemizin yollarını anlatır.

Pala’nın üzerini çizdiği bir başka gerçek ise aşkın karşılık beklemediğidir. Bunu en belirgin olarak Kitab’ı Aşk’ında şöyle ifade eder “İsterler ki Allah aşkı seven ile sevilen arasında eşit bölüştürsün... Oysa Aşk bu demek değildir. Seveni sevmek kolaydır marifet o sevmediği zamanda sevebilmektir.” Tekrar tekrar hazmedilerek okunması gereken bir uyarıdır aslında bu. Marifeti farkedebilen ve aşkın girdabına düşenler bilirler ki ; kanayan aşk yarası yanmaya devam ettikçe, ham olan pişmeye mahkum olacaktır. Aşka isyanın, kişinin yüreğinin darlığından meydana geldiğini daha nasıl anlatabilirdi ki bizlere. Adem ile Havva’dan başlayan aşıklar listesinde kendi adlarının da yer almasını isteyen aşıkların, birbirinden devralması gereken sevdanın zorluklarını sürer önümüze Pala. “Aşk iğnesi ile dikilince bir dikiş, kıyamete kadar sökülmez imiş, hayatı aşka bölünce hayat çogalır ; bütün hayatları toplasan geriye aşk kalır” dizeleriyle de Kırk Güzeller Çeşmesinde sözlerini şu ifadelerle bağlar “Mahrem düşüncelerle perdelenen odalarda ya ezel ya ebed olur ; aşk kayıp giderse dünyadan ebed kıyamet olur ; sevgisizlik gelir, dünya cehennem olur.”

Aşka methiyeler dizer üstad. Eflatuna yapmış olduğu aşk tarifinden dolayı sen yanlışsın aşk artmaz eksilmez bir duygu değildir demekten çekinmez ve sorgular; “Devamlı artmayan bir duygunun aşk olması ne mümkün”. Aşkı devamlı çoşan, kabaran ve büyüyen sürekli güçlenen bir duygu olarak tanıtır Ayine adlı eserinde . Mirat’ta ise aşk kelimesinin bir diğer anlamını sunar “sevgide ölçüyü aşmak, sınırın ötesine geçmektir Aşk”. Bu nedenle her sevginin aşkın yerini alamayacağını ifade eder aslında. Aşk olmak isteyen sevginin, geçmesi gereken merhaleleri aktarır ve bu merhalelerin sonunda aşığı maşukta kaybeder, seven ile sevileni aynileştirerek seveni sevilende yok ederek, sevilenin kimliğine bürüründürür.Ve son sözünü söyler: “Asıl olan Aşktır gerisi vesairedir.”
Bana göre aşık öyle olmalı ki, şöyle bir kalkınca, her tarafı ateşler sarsın; her tarafta kıyametler kopsun

Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Yazılarını çok beğenirim İskender Pala'nın ) Sokakta da bolca mevcut X1
Post_thanks

Cevapla
.
Konu: 28
Mesaj: 98
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 05-09-2010

BENDE SEVERİM ÖĞRETMENİM heleki konu aşk olunca...sokağa aşk kokusunu getirebilme umuduyla yazmak isterimmmmCici1.gif
Bana göre aşık öyle olmalı ki, şöyle bir kalkınca, her tarafı ateşler sarsın; her tarafta kıyametler kopsun

Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Ben bir garip veliyim Biggrin ( öğrenci velisi X1 )

Cevapla
.
Konu: 28
Mesaj: 98
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 05-09-2010

olsun birşeyler öğrendiğim her insan benim gözümde öğretmendir illaki mesleğinde öğretmen olması gerekmez Cici1.gif tabi bu arada bende yeniyimmm zamanla tanıcamm
Bana göre aşık öyle olmalı ki, şöyle bir kalkınca, her tarafı ateşler sarsın; her tarafta kıyametler kopsun

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Aşkın Rengine Boyanmak ,Aşkın Rengine Boyanmak Öğretmen Forumu,Aşkın Rengine Boyanmak yükle,Aşkın Rengine Boyanmak download,Aşkın Rengine Boyanmak indirmek istiyorum,Aşkın Rengine Boyanmak ödev yükle,Aşkın Rengine Boyanmak bedava, Aşkın Rengine Boyanmak ÖDEV İNDİR,Aşkın Rengine Boyanmak YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Aşkın Rengine Boyanmak eğitimAşkın Rengine Boyanmakdosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe