Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Arı Sütünün Yararları Nelerdir? - Arı sütünün Faydaları
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
arı , sütünün , yararları , nelerdir? , arı , sütünün , faydaları

Konu: 4,865
Mesaj: 13,414
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

ARI SÜTÜ

Arı sütü 6-12 günlük işçi arıların ana arıyı ve genç larvaları beslemek için yutak üstü salgı bezlerinden salgıladıkları beyaz krem renginde ve tereyağı kıvamında protein,vitamin, mineral maddeler ve iz elementler bakımından oldukça zengin bir besin maddesidir.

Arı Sütünün Bileşimi

Aynı genotipik karakterli döllü yumurtalardan çıkan larvalar,kendilerin e verilen arı sütünün nitelik ve niceliğine bağlı olarak anatomik ve fizyolojik bakımından birbirinden tamamen farklı iki ayrı birey olabilmektedir. Bu farklı besleme sonucu ana arı hastalıklara karşı direnç kazanmakta , günde kendi ağırlığının iki katı kadar yumurta üretebilmekte ve yıllarca yaşayabilmektedir. İki bireyin bu denli farklılaşması yalnızca arı sütünün olağanüstü gücünden meydana gelmekte ve yalnızca bu yönü bile arı sütünü tüketen bir insanın neler kazanabileceğ ini göstermektedir. Arı sütü bileşim itibariyle oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Yaklaşık yarısından fazlası su ,protein, yağ, şeker, mikro elementler , enzimler, hormonlar, vitaminler, çeşitli yağ asitleri ,10-HDA ve daha birçok maddeye ek olarak %3 dolayında henüz belirlenemeyen maddeler bulunmaktadır. Etkileri bilinen fakat belirlenemeyen bu maddeler arı sütünün olağanüstü etkilerini meydana getirmektedir. Arı sütü kalp rahatsızlıkları ndan kansere kadar bir çok hastalıkta vücudu güçlendirmek,bağışıklık sistemini uyarmak amacıyla kullanılmaktadı r. Özellikle yoğun antibiyotik kullanan radyoterapi ve kemoterapi olan hastalarda muhtemel karaciğer ve böbrek zararlarını önlemekte karaciğer ve böbrek fonksiyonları nı korumaktadır.

Arı Sütü Üretimi ve Muhafazası

Arı sütü üretimi ,ana üretimi ile yakından ilgilidir. Ana arı üretiminde bahsedildiği gibi yapılan transferlerden 2-3 gün sonra yüksük (hücre) içinde bulunan larvalar atılıp geriye kalan arı sütü ağaç kaşıkçıkla veya vakumla yaparak, renkli şişelere alınır. Çünkü arı sütü havadan,ışıktan,ısıdan, rutubetten ve birçok dış etkiden kolayca etkilenip bozulabilir. Saf arı sütü -5oC'de, arı sütü mamülleri ise 5-10oC'den serin ve kuru yerlerde saklanmalıdır. Arı sütü ¼ oranında bala katılarak bal içinde daha uzun bir süre saklanabilir. Arı sütü üretimi ve tüketimi fazla olan ülkelerde (Japonya, Çin, ABD ve bir çok Avrupa ülkesi ) toz haline getirilmiş bozulmadan çok uzun süre saklanabilen tablet veya kapsül halinde de hapları da satılmaktadır. Her gün yüzbinlerce insan besleyici ve bünyeyi güçlendirici bu doğal ilaçları kullanmaktadır.
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 0
Mesaj: 49
Cinsiyet:
Kıdem: 30-09-2010

Teşekkürler

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Arı Sütünün Yararları Nelerdir? - Arı sütünün Faydaları ,Arı Sütünün Yararları Nelerdir? - Arı sütünün Faydaları Öğretmen Forumu,Arı Sütünün Yararları Nelerdir? - Arı sütünün Faydaları yükle,Arı Sütünün Yararları Nelerdir? - Arı sütünün Faydaları download,Arı Sütünün Yararları Nelerdir? - Arı sütünün Faydaları indirmek istiyorum,Arı Sütünün Yararları Nelerdir? - Arı sütünün Faydaları ödev yükle,Arı Sütünün Yararları Nelerdir? - Arı sütünün Faydaları bedava, Arı Sütünün Yararları Nelerdir? - Arı sütünün Faydaları ÖDEV İNDİR,Arı Sütünün Yararları Nelerdir? - Arı sütünün Faydaları YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Arı Sütünün Yararları Nelerdir? - Arı sütünün Faydaları eğitimArı Sütünün Yararları Nelerdir? - Arı sütünün Faydalarıdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İşte Çay ve Kahvenin Faydaları sirlimen 0 1,417 14-07-2011, 12:45
Son Yorum: sirlimen
  Elmanın faydaları sirlimen 0 1,849 01-11-2009, 17:34
Son Yorum: sirlimen
  Faydaları saymakla bitmeyen 14 yiyecek. sirlimen 0 1,359 04-09-2009, 17:26
Son Yorum: sirlimen
Icon4 Tempolu Yürüyüşün Faydaları eğitimsokağı 4 2,591 11-07-2009, 10:52
Son Yorum: eğitimsokağı
  Keçi sütünün bilinmeyen faydaları muallim 0 1,378 10-07-2009, 1:15
Son Yorum: muallimKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe