Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Annenin Kalbi Çocuğun Okuludur
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
annenin , kalbi , çocuğun , okuludur

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Anne, bir çocuğun yaşamında karşılaştığı ilk öğretmendir, vazgeçilmez değerde ilk ve temel bilgilerin alındığı okuldur. Bu okulda bu öğretmenden öğrenilen pek çok şey olur. Ama öğrenilenler arasında en önemlisi sevginin kendisi ve sevgi ilişkisidir. Bu nedenle anne, yaşamın sevgi okulunda rahle-i tedrisinden geçilmesi gereken kişidir.

İnsanın yaşamında düzenli ve sistematik eğitimin önemini görmezden gelmek mümkün değil. İnsan ilerleyen yıllarda kendisini yetiştirse de; öyle konular var ki, bunlar zamanında doğru mekânda uygun şartlarda öğrenilmediğinde daha sonra tekmil etmek mümkün olmuyor. Kanımca sevgi okulunun müfredatı da annenin öğretmenliğinde alınmadığında, eksiklerinin tamamlanması sağlanamıyor. Bu nedenle annenin kalbi –onun sevgi ve ilişki öğretmenliği- aynı zamanda çocuğun okulu olarak zorunlu eğitim haline dönüşüyor.

Eğitim – öğretim teknolojileri ne denli gelişirse gelişsin, mutlaka öğretmen kendi seçkin yerini koruyacaktır. Bir çocuk için bir sevgi öğretmeni olarak annenin yerini bundan daha vazgeçilmez buluyorum. Çocuğun yaşamında annenin okulunu ve öğretmenliğini geri çektiğimiz sürece insan olmanın güzelliğinden ve erdeminden kaybedeceklerimiz olduğu kanaatindeyim. Çünkü anneliğin değeri, canlıyı cansızdan ayırt eden en önemli farktan kaynaklanıyor.

Bir kadının öncelikle anne olma potansiyelini önemsemek gerekiyor. Onu bizatihi değerli kılan unsurların başında anne olma potansiyeli geliyor; çünkü gökyüzünün daha fazlasını bu potansiyel taşıyor.

Yaşamın en seçkin öğretmeni olan anne için efsanevi Amerikan başkanlarından Abraham Lincoln şöyle diyor: “Bana okuduğum kitapların en güzelinin hangisi olduğunu sorarsanız, söyleyeyim; annemdir.”

Ünlü Fransız yazar Andre Maurois ise yukarıda yazdıklarımı şu sözleriyle desteklemiş adeta: “Başarısızlık ve felaketlere rağmen yaşama karşı güvenlerini sonuna kadar saklayabilen iyimser insanlar, çok daha iyi bir anne tarafından büyütülmüş olanlardır.” Demek ki; sevgi konusunda yetkinliğe sahip bir annenin çocukları, diğerlerine oranla çok daha iyi şartlarda başlamış olabiliyorlar.

Bir anne için yaşı kaç olursa olsun çocukları annenin okuluna ilk başladıkları günde gibidirler. Annenin her zaman çocuğuna aktarabileceği yeni sevgi dersleri vardır. Bu nedenle annenin sevgi okulunun sürdürülebilirliği önemlidir. Anneyi erken bir zamanda herhangi bir nedenle yitirdiğinizde; onun rahle-i tedrisinden de uzaklaşmış oluyorsunuz. Anneyi yitirdiğinizde onun okulunu, onun öğretmenliğini, onun sevgi ve ilişki müfredatını da yitirmiş oluyorsunuz.

Hikâyeci Cahit Zarifoğlu günlüklerini yazdığı Yaşamak isimli çalışmasında şöyle diyor: “Ben isterim ki annem Esma’nın ölümünü daha duymamış olayım, böyle üşümeyeyim, ben isterim ki çocuk kalbimi anlayan annem olmayınca ben de olmayayım. İsterim ki annemiz olsun severkenki, gülerkenki, yemek yaparkenki annemiz

İşte; bir çocuk annesini yitirdiğinde böyle bir duygu dünyasını, böyle bir yaşam okulunu, böyle bir sevgi iklimini kaybediyor.

Alıntı

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Annenin Kalbi Çocuğun Okuludur ,Annenin Kalbi Çocuğun Okuludur Öğretmen Forumu,Annenin Kalbi Çocuğun Okuludur yükle,Annenin Kalbi Çocuğun Okuludur download,Annenin Kalbi Çocuğun Okuludur indirmek istiyorum,Annenin Kalbi Çocuğun Okuludur ödev yükle,Annenin Kalbi Çocuğun Okuludur bedava, Annenin Kalbi Çocuğun Okuludur ÖDEV İNDİR,Annenin Kalbi Çocuğun Okuludur YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Annenin Kalbi Çocuğun Okuludur eğitimAnnenin Kalbi Çocuğun Okuludurdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çalışan annenin rehberi tuba86250 0 1,455 20-04-2009, 5:46
Son Yorum: tuba86250Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe