Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Anaokulunun Çocuğa Kazandıracakları
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
anaokulunun , çocuğa , kazandıracakları

Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Anaokuluna giden çocuk;

-Öğrenmeye ilgi duyar.
-Kendini tanımayı öğrenir.
-Yeteneklerinden haberdar olur.
-Farklı bir birey olduğunu öğrenir.
-Yaşıtlarıyla ilişki kurar.
-İşbirliği yapma alışkanlığı kazanır.
-Hakkını korumayı ve başkalarının hakkına saygılı olmayı öğrenir.
-Bencillikten sıyrılır, paylaşmayı öğrenir.
-Anne-babadan ayrı kalmaya alışır.
-Özgür davranma olanağı bulur, bağımsızlık duygusu gelişir.
-Dil gelişimi hızlanır, sözcük dağarcığı zenginleşir.
-Zihin gelişimi hızlanır.
-Girişkenliği artar.
-Var olan yetenekleri gelişir.
-Kendi ihtiyaçlarını karşılama alışkanlığı edinir.
-Sorumluluk duygusu gelişir.
-Karar verme yeteneği gelişir.
-Sosyal kuralları öğrenir.
-Vücudunu etkin bir biçimde kullanmayı öğrenir.
-Bir üst öğrenim için gerekli olgunluğa ulaşır.

Cevapla
.
Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Okul öncesi eğitim neden gereklidir

• Çocukta zeka gelişiminin %70 lik kısmı 7 yaşına kadar tamamlanır ve öğrenme becerisi bu yaşta gelişir.
• Çocuğun grup içine katılması, sağlıklı ilişkiler kurması, kültürel değerlerine sahip çıkması, sosyalleşmesi gibi olgular bu yaşta gelişir.
• Bu dönemdeki sapma ve olumsuzluklar çocuğun bütün yaşamını olumsuz yönde etkiler.
• Farklı kültür ortamlarından ve ailelerden gelen çocuklar ortak bir yetişme ortamına okul öncesi eğitim kurumlarında ulaşır. Çocuk kendine güven duygusunu bu kurumlarda kazanmaya başlar.
• Dilini doğru, yanlışsız ve güzel konuşma özelliğini bu yaşta öğrenir. Toplumu, çevreyi, evreni ve insan davranışlarını tanımaya başlar.
• Nesneleri, eşya ve varlıkları, temel bir takım becerileri, davranışları, olumlulukları ve olumsuzlukları öğrenmeye başlama yaşı 4-6 yaşları arasındadır.
• Aile içi desteğin tek başına yetmediği, çocuğun kendi yaşıtlarıyla birlikte olabileceği, bedensel ve zihinsel gelişmelerini sağlıklı biçimde sürdürebilecekleri bir ortam olduğu için okul öncesi eğitim zorunlu ve gereklidir.

Türkiye genelinde ortalama okul öncesi okullaşma oranı %15 tir. Bu son derece çarpıcı bir orandır. Diğer Ülkelerle karşılaştırıldığı zaman durum daha net olarak anlaşılmaktadır. Avrupadaki bir çok ülkede bu oran %100’dür.

Okulöncesi eğitiminin desteklenmesi için sonuç olarak şunları söyleyebiliriz: Aile ve eğitimci işbirliği ile gerçekleşen okulöncesi eğitim; çocuğun daha yaratıcı, ileriyi görebilen, yeni ürünler yaratabilen ve çevresini kendi amaçları için yönlendirebilen özerk bir birey olarak yetişmesine katkı sağlayacaktır.
Anaokulu zekâ puanını yükseltiyor

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan okul öncesi eğitimin yararlarını saymakla bitiremedi. Yuvaların çocukların zeka puanlarının yükselmesini sağladığını söyleyen Erdoğan, diğer faydaları şöyle sıraladı: “Okula başladıklarında sınıfta kalma ve okul eğitiminden ayrılma oranlarının düşmesini sağlıyor. Çocukların beslenme ve sağlık durumunda iyileşmeye yol açıyor. Ayrıca yuvalar, sosyal ve duygusal davranış gelişiminin daha ileri olmasını, daha olumlu ebeveyn - çocuk ilişkisini sağlıyor. Yuvaya giden çocuklar yetişkinlikte kendine yeten, ekonomik kazanç potansiyeli yüksek bireyler oluyor. Ayrıca yuvalar, kadınların çalışma yaşamına katılımını kolaylaştırması ve artırması açısından da önemli.”

Cevapla
(Son Düzenleme: 08-04-2010, 12:38, Düzenleyen: Fidansss.) .
Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Yaratıcı, bilimsel ve eleştirel düşünme becerisi gelişir.
Bağımsız davranışlar edinir.
Hayal gücü genişler.
Kendi duygularını tanır ve nedenini öğrenir. Duygularını ifade edebilme becerisi kazanır.
Başkalarının duygularını tanıyarak empati kurmayı öğrenir.
Sorunlarla başa çıkma yetisi gelişir.
Öz bakım becerileri kazanır.
Psikomotor gelişimi desteklenir.
Etkileşimde bulunma ve iletişim kurma becerileri artar.
Yaşadığı ortamı gözleme, veri elde etme ve bu verileri aktarma becerilerini edinir.
Arkadaşlar edinir; arkadaşlık kurmayı ve arkadaşlık ilişkilerini öğrenir.
Kendini daha iyi tanıma olanağı bulur ve başkalarıyla benzer ve farklı olan özeliklerini ayırt eder.
Okumaya karşı ilgi duyar.
Sorumluluk sahibi olur.
Sanata ve estetiğe olan ilgisi çoğalır.3-6 yaş arası çocuklar için MEB tarafından hazırlanmış okul öncesi eğitim programına göre çocuğun kazanabileceği davranış ve beceriler şöyle özetlenebilir:
Bilişsel ve dilsel alan
Boyut, renk, biçim vb. farklı durumlarda gördüklerini, bu durumlarla ilgili sonuçları ve bütünlük içinde yer alan nesne ve olayları söyleyebilir. Nesne, olay veya olguları çeşitli özelliklerine göre eşleştirebilir, sıralayabilir, gruplandırabilir. Sayma, toplama ve çıkarma ile ilgili birçok işlemi yapabilir. Sayı, geometri, trafik işareti gibi günlük yaşamda çok sık karşılaştığı sembolleri tanıyabilir. Altında-üstünde, içinde-dışında, sağında-solunda vb. konum kavramları ile ilgili verilen yönergeleri uygulayabilir.Zamanla ilgili kavramları, belirli etkinliklerle ilişkilendirebilir ve olayları neden-sonuç ilişkisine göre değerlendirebilir. Karşılaştığı problemleri tanımlayabilir, çözüm yollarını sıralayabilir ve en kolay yoldan çözebilir.Dili gramer kurallarına uygun olarak ve etkili bir şekilde kullanabilir.Duyduğu sesleri birbirinden ayırt edebilir ve seslerin kaynağını ve özelliklerini söyleyebilir.

Psikomotor alan
Sürünme, yuvarlanma, çeşitli şekillerde yürüme, tırmanma, atlama, sıçrama vb. bedensel koordinasyonu gerektiren hareketleri yapabilir.Hareket halindeki nesneleri elleriyle yakalama, ayağıyla durdurma, nesneleri uzak mesafedeki bir hedefe atma, topu zıplatma vb. hareketleri yapabilir.Nesneleri doğru bir biçimde takma, çıkartma, şekiller çizme, nesneleri birbiriyle bağlama vb. el-göz koordinasyonu gerektiren becerileri kazanabilir.Tek ayak üzerinde durma, çeşitli şekillerde çizilmiş çizgiler üzerinde tek ayakla yürüme vb. denge gerektiren hareketleri yapabilir. Büyük ve küçük kasları kullanarak güç gerektiren hareketleri yapabilir.

Sosyal-duygusal alan
Duygularını fark ederek nedenlerini ve sonuçlarını söyleyebilir, müzik, dans ve resimle ifade edebilir. Ayrıca duygularını denetim altına alabilir.Kendi isteğiyle bir işe başlama ve işi bitirme yeterliliğine sahip olabilir.Canlı varlıklara ve farklı gelişen insanlara karşı daha duyarlı davranabilir.Grup etkinliklerine kendi isteğiyle katılma, grupta sorumluluk almaya istekli olma, sorumluluklarını yerine getirme, grubun kararlarına bağlı kalma gibi akranlarıyla olan ilişkilerini sürdürebilir.Toplumda farklı rollere sahip bireyler ve aynı bireyin farklı rollerinin olduğunu, kendi kültürünün özelliklerini ve başka kültürlerin de olduğunu fark edebilir.Yaşadığı ortamdaki durum ve olayların estetik özelliklerini anlayabilir, çevresini estetik yönünden düzenleyebilir, müzik, resim, bedensel ve el becerilerinde özgün eserler ortaya koyabilir.

Öz bakım becerileri
Giysilerini giyip çıkarma ile ilgili becerileri kazanabilir.Dengeli ve sağlıklı beslenme ile ilgili kuralları bilebilir ve uyabilir.Sağlıklı yaşam için gerekli olan temizlik kurallarını ve dinlemeyle ilgili doğru davranışları sergileyebilir.Tehlike oluşturabilecek durumlardan ve tehlikeli olan ortamlardan korunabilir.

http://www.kucukinsan.com- alıntı

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Anaokulunun Çocuğa Kazandıracakları ,Anaokulunun Çocuğa Kazandıracakları Öğretmen Forumu,Anaokulunun Çocuğa Kazandıracakları yükle,Anaokulunun Çocuğa Kazandıracakları download,Anaokulunun Çocuğa Kazandıracakları indirmek istiyorum,Anaokulunun Çocuğa Kazandıracakları ödev yükle,Anaokulunun Çocuğa Kazandıracakları bedava, Anaokulunun Çocuğa Kazandıracakları ÖDEV İNDİR,Anaokulunun Çocuğa Kazandıracakları YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Anaokulunun Çocuğa Kazandıracakları eğitimAnaokulunun Çocuğa Kazandıracaklarıdosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe