Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Algoritma zorunlu, iptal söz konusu değil
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
algoritma , zorunlu , iptal , söz , konusu , değil

Konu: 4,842
Mesaj: 13,391
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

YGS'deki şifreli kopya iddialarına bir yalanlama da TÖDER Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel'den geldi. Yücel, dünya üzerindeki tüm sınavların cevap anahtarlarında bir algoritma bulunduğunu belirterek, "Eğer basına orijinali dağıtılsaydı hiçbir tartışma çıkmayacaktı. Sınavın iptali söz konusu değil." dedi.
Türkiye genelinde 950 üyesi olan Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER), Yükseköğretime Geçiş Sınavı'ndaki (YGS) şifre iddialarıyla ilgili raporunu sonuçlandırdı. Bazı isim ve kurumların hedef alınarak 'delil olmadığı' halde suçlandığına dikkat çeken TÖDER uzmanları, "İddialar şaibe düzeyinde. Sınavın iptaline gerek yok. İptal olursa öğrenci cezalandırılmış olur. ÖSYM'nin görevini tam olarak yaptığı kanısındayız." görüşünde birleşti.

TÖDER Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, Beyoğlu Ceylan Intercontinental'da gerçekleştirilen basın toplantısında, YGS kitapçıklarında yaptıkları teknik çalışmaların sonuçlarını açıkladı. Dünyadaki tüm sınavların cevap anahtarlarında bir algoritma olduğunu belirten Yücel, "Yanlışlık, hata, acemilik, basına verilen kitapçıkların cevap anahtarlarının doğruları aynı yerde bırakılarak dağılması. Eğer basına orijinali dağıtılsaydı hiçbir tartışma çıkmayacaktı. Bu kadar abartılacak bir konu değil." dedi.

ÖSYM Başkanı Ali Demir'in, süreci iyi yönetemediğini ifade eden Yücel, şunları söyledi: "Şüpheleri biraz daha artıracak beyanlarda bulunmuştur. ÖSYM Başkanı'mız, eğer bu açıklamayı bir algoritmacıya, bir test uzmanına yaptırmış olsaydı, böyle bir problem olmayacak, günler bu şüphelerle geçmeyecekti." TÖDER Başkanı, basına verilen kitapçıkla, 1,7 milyon öğrencinin kitapçığının aynı olmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti: "Cevap anahtarlarının çembersel dönüşümle yani bir algoritmayla şifresel olarak yapılması gerektiği, bunun bir sınavda zorunlu olduğu, algoritmasız cevaplamanın olamayacağı teknik heyetle birlikte açıklansaydı; bu konu öğrenci ve velileri bu kadar tedirgin, gündemi de bu kadar meşgul etmeyecekti."

Algoritmanın değil, algoritma sisteminin sızdırılıp sızdırılmadığının ispatlanması gerektiğini bildiren Yücel, "Yargı, somut bir şey bulana kadar sınavı iptal ettirecek bir şey söz konusu değil. Öğrenciler, ikinci sınava hazırlanmalı." diyerek, gençleri rahatlattı.

ALGORİTMAYI ÇÖZMEYE SINAV SÜRESİ YETMEZ

Bundan sonraki sınavlarda öğrencilerin şifre arayabileceklerine de dikkat çeken Yücel, "Öğrencilerimiz böyle bir düşünce içine girmesinler. Zaten o algoritmayı bulmak için sınav süresi yetmez, 1-2 gün gerekir." dedi.

SETA eğitim uzmanı 19 Mayıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Murat Özoğlu da, "Bir algoritma var ancak bu algoritma bütün soruları içermiyor. 160 sorudan sadece 28 tanesi açıklıyorsa bunu, benim gözümde hiçbir şey ifade etmiyor." dedi. Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Bekir Gür ise sınavın iptalini konuşmanın anlamsız olduğunu belirterek, "ÖSYM Başkanı'nın yaptığı değerlendirmeyi samimi buluyorum." diye konuştu.
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 617
Mesaj: 1,267
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 26-03-2010

Günahları boyunlarına. Şifrenin hangi dersanelere gittiğini bilmiyoruz X1
Konuştuğum zaman kargalar susar...

Cevapla
.
Konu: 4,842
Mesaj: 13,391
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

(13-04-2011, 19:37)baba_can Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Günahları boyunlarına. Şifrenin hangi dersanelere gittiğini bilmiyoruz X1

İnsan bu vebalin altından kalkamaz hocam...A100
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 617
Mesaj: 1,267
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 26-03-2010

Haklısın ancak diyeyim..
Konuştuğum zaman kargalar susar...

Cevapla
.
Konu: 78
Mesaj: 1,199
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 04-04-2009

öyle bir şifrenin dersanelere gittiğine de bilmiyoruz ki... hangisine gittiğini bilelim. zaten hangisine gittiğibilinse iş biter.
Okul hayatı biter, hayat okulu başlar.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Algoritma zorunlu, iptal söz konusu değil ,Algoritma zorunlu, iptal söz konusu değil Öğretmen Forumu,Algoritma zorunlu, iptal söz konusu değil yükle,Algoritma zorunlu, iptal söz konusu değil download,Algoritma zorunlu, iptal söz konusu değil indirmek istiyorum,Algoritma zorunlu, iptal söz konusu değil ödev yükle,Algoritma zorunlu, iptal söz konusu değil bedava, Algoritma zorunlu, iptal söz konusu değil ÖDEV İNDİR,Algoritma zorunlu, iptal söz konusu değil YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Algoritma zorunlu, iptal söz konusu değil eğitimAlgoritma zorunlu, iptal söz konusu değildosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe