Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Aktif Öğrenme
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
aktif , öğrenme

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

AKTİF ÖĞRENME NEDİR?
Öğrenenin öğrenme sürecinin sorumluluğunu taşıdığı,öğrenene öğrenme sürecinin çeşitli yönleri ile ilgili karar alma ve öz düzenleme fırsatlarının verildiği ve karmaşık öğretimsel işlerle öğrenenin öğrenme sırasında zihinsel yeteneklerini kullanmaya zorlandığı öğrenme sürecine aktif öğrenme denir.
Aktif öğrenmede öğrenme sürecinin sorumluluğu öğrencidedir ve kendi kararlarını öğrencinin kendisi alır.
AKTİF ÖĞRENMEDE ÖĞRETMENİN ROLÜ
Aktif öğreten öğretmenin gelenekselden farkı;kendi karalarını uygulamak yerine öğrencilere yön göstermek,önerilerde bulunmak,gerekli durumlarda açıklama yapmak,fikir vermek,rehber olmak ve onların gelişimlerini gözlemlemektir.
Aktif öğrenmede öğretmene geleneksel olarak yüklenen rehberlik,güdüleyicilik,liderlik gibi roller yanında kolaylaştırıcılık,araştırmacılık ve tasarımcılık gibi rollerde yüklenmiştir.
Kolaylaştırıcılık rolünü üstlenen öğretmenin görevi,gereksinim duyduğu yerde öğrenciye yardım etmek ve onun öğrenmesini kolaylaştırmaktır.Yardım ederken de sınıfın önünde durup sınıfa hükmeden kişi gibi değil öğrenme sürecini öğrencileriyle paylaşan,aralarda dolaşarak gereksinim duyanlarla ilgilenen kişi gibidir.Bu yardımı yaparken de öğrencilerin öğrenme sorumluluğunu taşımalarına ve kendi ayakları üzerinde durmalarına özen göstererek yapar.
Öğrencilerin bilgiyi uygulamasına ,kavramasına,problem çözmesine yardım eder.Öğretmen, bazen öğrenciler karmaşık bir öğrenme işiyle boğuşurken tıkandıkları yerde devreye girerek başka bir çözüm yolu önerir.
Araştırmacılık rolünü üstlenen öğretmen, bilginin sürekli değiştiği çağımızda değişimlere ayak uydurarak gerek kendi alanıyla ilgili gerekse öğretim yöntemleriyle ilgili yeniliklere açık olmalıdır.
Öğretmen, öğrencilere alacakları kararlarla ilgili seçenekleri,bir problem çıktığında onun olası çözümlerini tasarlayıp sunacağından iyi bir tasarımcı olmalıdır.
Aktif öğrenme öğrencilerin güvenli,yeteneklerinden emin,saygın,etkili öğrenme ve düşünme becerilerine sahip,başkalarıyla işbirliği içinde çalışabilen bireyler olarak yetişmelerini sağlar ve ezberi önler.Aktif öğrenme okul başarısını artırmanın yanında bireyleri bilişsel,sosyal ve duygusal yönden geliştirir,dolayısıyla bireyin gelecekteki yaşam kalitesini arttırır.
Öğrencilerin derse aktif katılımlarını sağlayan bazı öğretim stratejileri;
-Yeni bir olayı paylaşmaya davet etmek
Amacı:Öğrencilerin dikkatini derse toplamak
Bu strateji derse başlarken uygulanabilir.Sınıfa girildiğinde “Kim başından geçen ilginç bir olayı bizimle paylaşmak ister?”sorusu yöneltilir.Söz alan öğrenci hangi konu hakkında konuşursa konuşsun fikirleri dinlenildikten sonra derse dönülür.Çünkü burada amaç tartışmak için konu oluşturmak değil öğrencilerin kendilerini ifade edebilmesini sağlamaktır.
-Bilineni ve bilinmek isteneni belirlemek
Amacı:Bir temayı öğrencilerin ilgileri,bilgileri ve soruları üzerine inşa etmek
Bir öğrenciye ne öğrenmek istediğini sormak,onun bir merakını veya ilgisini gidermek için çaba göstermek demektir.Ayrıca sınıftaki arkadaşının merakını dinleyen öğrenci de farklı alanlara ilgi duyabilir.
Öğretmen merak ve ilgiler doğrultusunda sorulan sorulardan uygun olanları konuya ekleyebilir.Ya da soruları gelecekte değinmek amacıyla sınıfın bir yerine asabilir.
-Uygulama çalışmaları yapmak
Amacı:Öğrencilerin öğrenmelerini daha anlamlı hale getirmek ve öğrendiklerini pratiğe dökme fırsatı vermek.

Öğretmen öğrencilerden öğrendikleri bilgileri gerçek hayata uygulamalarını isteyerek konuyu uygulama düzeyine taşıyabilir.
Meselâ 8x3=24 olduğunu öğrenen öğrenciden bunu günlük hayata uyarlaması istenirse “sekiz aile olduğunu ve bu ailelerin de üçer çocuğu olduğunu varsayarsak toplam çocuk sayısı 24 olur”örneğini vermesi
Ahmet SABAN(Öğrenme öğretme süreci,Aktif öğrenmeyi gerçekleştirmek)
Kamile ÜN AÇIKGÖZ(Aktif öğrenme,Aktif öğrenme nedir ne değildir?)

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Aktif Öğrenme ,Aktif Öğrenme Öğretmen Forumu,Aktif Öğrenme yükle,Aktif Öğrenme download,Aktif Öğrenme indirmek istiyorum,Aktif Öğrenme ödev yükle,Aktif Öğrenme bedava, Aktif Öğrenme ÖDEV İNDİR,Aktif Öğrenme YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Aktif Öğrenme eğitimAktif Öğrenmedosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yaşam Öğrenme ve Eğitim eğitimsokağı 0 1,459 20-09-2010, 10:43
Son Yorum: eğitimsokağı
  Okul Sıralarında Etkili Öğrenme ve Öğretme Yolları eğitimsokağı 0 1,978 15-08-2010, 23:10
Son Yorum: eğitimsokağı
  Sözel Olmayan Öğrenme Güçlüğü - SOÖG (Nonverbal Learning Disability - NLD) eğitimsokağı 0 2,098 19-07-2010, 1:12
Son Yorum: eğitimsokağı
  Beyin Temelli Öğrenme eğitimsokağı 0 1,661 12-07-2010, 9:55
Son Yorum: eğitimsokağı
  Aktif Öğrenme maarulaw 0 1,622 04-02-2010, 2:16
Son Yorum: maarulawKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe