Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Aktif Ders Dinleme
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
aktif , ders , dinleme

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

AKTİF OLARAK DERS DİNLEMEK İÇİN ŞUNLARI YERİNE GETİRİN

1- Derse zamanında gelin

2- Görebileceğiniz, duyabileceğiniz, görülebileceğiniz ve duyulabileceğiniz bir yere oturun.

3- Dersi yaşayın. Öğretmenin söylediklerinizi başınızı sallayarak, gülümseyerek, anlamadığınız zaman kaşınızı çatarak, şakalarına gülerek tepki gösterin.

4- Öğretmene konuyla ilgili sorular sorun.

5- Fikirlere dikkat edin. Ders konusu, bir konunun temelini oluşturan belirli fikirleri içerir. Bu fikirlerin neler olduğuna dikkat edin. Genellikle anahtar fikirler örneklerle, açıklamalarla, delillerle desteklenir ve sık-sık tekrarlanır.

Anahtar fikirleri kendi kendinize şu soruları sorarak bulabilirsiniz;

Burada temel fikir nedir?

Öğretmenin bu anlattığı neyi ortaya koyuyor?

Bu örneği vermesinin sebebi ne?

Yeni bir fikir mi?

Biraz dikkat ve alıştırmadan sonra, bir ders sırasında anlatılan bir çok şeyin az sayıda anahtar fikir ve temel kavramı ortaya koymak ve bunları desteklemek için tekrarlandığını fark edeceksiniz.

6- Not tutun.NOT TUTMA

NOT TUTMANIN YARARLARI

1- Not alma eğitimin temel şartı olan “aktif katılımı” sağlar. Böylece uyanık kalmak, dikkati öğrenilen malzeme üzerinde yoğunlaştırmak mümkün olur.

2- Not alma ve alınan notları yeniden düzenleme, eğitimin en büyük düşmanı olan unutmayı önler.

Öğrendiğimiz bir malzemenin 1 saat içinde % 70 ‘ini, 1 gün içinde % 80’ ini UNUTURUZ.

Unutma eğrisini bizim avantajımıza çevirecek en önemli girişim not tutmaktır.ÖNEMLİ BİR ARAŞTIRMA

Öğrenme konusunda yapılan bir araştırma, ortalama bir öğrencinin okuduğunun ancak %20 ‘sini hatırlayabildiğini ortaya koyuyor.

Eğer malzeme önce okunur, sonrada dinlenirse hatırlama düzeyi %40 ’a çıkmaktadır.

Okunduktan sonra dinlenen malzeme aynı zamanda yazıldığı takdirde bu oran %60 ‘a çıkmaktadır.DERS ÇALIŞMADA YÖNTEM ( NASIL ÇALIŞILMALI )

1- Gözden geçirin: Öğrenmek istediğiniz malzemeyi gözden geçirin. Hangi konuları içeriyor. Malzemenin bölümleri ve alt bölümleri neler? Bunları şöyle bir tarayın. Nasıl düzenlendiğini anlamaya çalışın.Öğrenmek istediğiniz malzemeyi gözden geçirin. Hangi konuları içeriyor. Malzemenin bölümleri ve alt bölümleri neler? Bunları şöyle bir tarayın. Nasıl düzenlendiğini anlamaya çalışın.

2- Soru hazırlayın: Öğrenmek istediğiniz malzemenin bölüm ve alt bölüm başlıklarını soru biçimine dönüştürün. Örneğin bölüm başlığı “sinir sisteminin kısımları” ise siz “sinir sisteminin kaç kısmı vardır ve isimleri nelerdir?” diyebilirsiniz.

3-Okuyun: Bu aşamada yukarıda sorduğunuz sorulara cevap bulmak amacıyla bölümü ve alt bölümleri okumaya başlayın. Okurken sürekli sorunuzu aklınızda tutun.

4-Tekrar edin: Sorduğunuz soruları notlarınıza bakmadan, hatırınızda kalan bilgilerinizle cevaplandırın.

20-40 dakika çalıştıktan sonra 10 dakikalık tekrar yapmak gerekir. Ayrıca gece yatmadan önce gün içinde öğrenilenleri 10 dakika süreyle tekrarlamak, sabah kalkınca aynı bilgileri bir kere daha gözden geçirmek bilgiyi pekiştirir.

Öğrenilen şeyin ilk yirmi dört saat içinde unutulması sonraki zamanlara oranla daha hızlıdır. Örneğin belletilen bir şey 1 saat içinde % 44 oranında unutulmaktadır.

Tekrar edilmediği takdirde ezberlenen şeyin 1gün sonra %66 ‘sı unutulmaktadır.

Eğer tekrar edilmezse 6 gün sonra ezberlediğimizden bize sadece % 25 kalmaktadır,

% 75’i unutulmaktadır.

5-Yeniden gözden geçirin: Şimdi yeniden notunuza dönün ve verdiğiniz cevaplarla kitapta bulunan bilgileri karşılaştırın. Daha önce verdiğiniz cevaplarla notlarınız arasındaki farklılıklara dikkat edin ve bu farklılıkları göz önünde tutarak, yeniden 3. , 4. ve 5. Aşamayı tekrar edin.

· Çalışmadan en iyi verimi almak için öğrenme seanslarını 20-40 dakikalık bölümlere ayırmak gerekir. Her çalışma seansından sonra 5-10 dinlenme arası vermek gerekir.

· Çalışırken önemli olduğu vurgulanan fikirler üzerine düşünün onları bir kenara yazın.ÇALIŞMA ESNASINDA ZİHİN DAĞILMASINI ÖNLEME

Zihnin dağılmasının sebepleri nelerdir?

Çalışmak için oturan bir insanın dikkatini dağıtan faktörler ya çevreden gelir veya kişinin zihninden kaynaklanır. Onun için zihin dağılmasına yol açan sebepleri ikiye ayırıyoruz:

1-Zihin dağılmasına yol açan iç sebebler:

a)Hayal kurmak

b)Endişeye kapılmak. Bu sınavda başarılı olabilecek miyim? Ya başaramazsam, anne-babamın yüzüne nasıl bakarım? Çalışacak dünya kadar konu var. Hiç zaman kalmadı. Mahvoldum, hapı yuttum.

2- Zihin dağılmasına yol açan dış sebebler.

Odada asılı posterler, yatarak çalışmak, gürültü, müzik dinlemek, televizyon, telefon konuşmaları ayrıca fazla sıcak ve soğuk, çalışılan yerin iyi havalandırılmamış olması...

Çalışmakta zorlanan bütün öğrencilere söyleyeceğim son söz şudur: Bir büyük yarışta başarmak için terlemek ve zorlanmak kaçınılmazdır. Terlemeden ve zorlanmadan başarıya ulaşmak mümkün değildir. Bir yarışa başlarken bunu göze almak gerekir.

Önerimiz; arkadaşlarınızla birlikte günlük ve haftalık çalışma programı oluşturup bu programı beraberce uygulamanızdır. Sosyal uyum ve grup baskısı eğer doğru arkadaşlar seçilmişse, çalışmaya başlamayı kolaylaştırır, dikkat dağılmalarını azaltır.

Alıntı

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Aktif Ders Dinleme ,Aktif Ders Dinleme Öğretmen Forumu,Aktif Ders Dinleme yükle,Aktif Ders Dinleme download,Aktif Ders Dinleme indirmek istiyorum,Aktif Ders Dinleme ödev yükle,Aktif Ders Dinleme bedava, Aktif Ders Dinleme ÖDEV İNDİR,Aktif Ders Dinleme YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Aktif Ders Dinleme eğitimAktif Ders Dinlemedosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çocukların Dinleme Becerilerini Geliştirme Yolları eğitimsokağı 0 2,117 23-01-2010, 23:24
Son Yorum: eğitimsokağı
  Ders Programı Hazırlama - Başarılı olmak için örnek ders çalışma programı eğitimsokağı 0 4,954 23-01-2010, 23:13
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe