Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Akıllı Duygular
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
akıllı , duygular

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Eğitimde akıl mı önemli, duygular mı?

İnsanlarda akıl (düşünce yetisi olarak) ve duygu arasında bir bağ vardır. Bu olgu, beyindeki limbik sistem ile neokorteks arasındaki bağlantıyla da anlaşılır hale gelmiştir. Salt düşünce veya salt duygu yoktur. Düşünce ve duygu her halükârda birbirine bağlıdır. Bu nedenle ya duygusal düşünceler söz konusudur, ya da düşünsel duygular. Buna göre insanları akıl-duygu ilişkisi bakımından 3 gruba ayırmak mümkün:

1. Duygu ağırlıklı davrananlar

2. Akıl ağırlıklı davrananlar

3. Akıl-duygu dengesiyle davrananlar

Duygu ağırlıklı davrananlar:

Bu insanlarda genellikle duygular ön plana çıkar. Duygular kuvvetli olduğu için, akıl arka planda kalır. Etkinliğini fazla gösteremez. Gösteriş meraklısı gençleri bilirsiniz. Onlar bisiklet sürerken pedalı çevirirler, fakat direksiyonu tutmazlar. Elleri boşluktadır. İşte duygu ağırlıklılar bu gençlere benzer. Akıl direksiyon gibidir. Pedallar de duygularımız gibi. Sadece pedallara basan, ilerler. Fakat bu tehlikeli bir ilerleyiştir. Çünkü bisikleti süren genç, gittiği yönü tamamen kendisi belirleyemez. Hayat yolunda karşısına çıkan virajları yara almadan dönebilmesi ise tesadüfe kalmıştır. Yolculuk uzun sürmez. Kısa süren yolculuğun sonunda bir yere varır. Ama nereye? Kendi istediği yere mi, bisikletin istediği yere mi?

Akıl ağırlıklı davrananlar:

Kimimiz akıl ağırlıklı davranmanın en verimli yol olduğunu düşünürüz. Ne yazık ki hayır! Âşık olup aklını kaybedenler olduğu gibi, fazla mantıklı davranıp sevmeyi unutanlar da vardır. Aklı ön plana çıkarmak, duyguları bastırmaya kalkmak neye benzer? Direksiyona sıkı sıkı sarılan, fakat pedala kuvvetli basamayan yaşlı bir bisiklet sürücüsüne. Gitmek istediği yönü tamamen kendi belirleyebilir. Fakat pedala basacak fazla kuvveti olmadığı ve çabuk yorulduğu için, o da uzun süre yol alamaz. Yani istediği yöne gider, fakat istediği yere gidemez.

Akıl-duygu dengesiyle davrananlar:

Bu insanlar, bir toplumdaki en küçük grubu oluştururlar. Onlarda ne akıl duyguları arka plana iter, ne de duygular aklı. Burada makul duygular söz konusudur. "Bir elin nesi var, iki elin sesi var" misali, duygular aklı destekler, akıl duyguları. Duygular daha verimli düşünmeye yardımcı olur, akıl da duyguları yok saymak yerine, onları doğru yöne kanalize eder. Böylece ne beyin ihmal edilmiş olur, ne de kalp. Bisiklet örneğine dönersek, sürücü hem direksiyonu, hem de pedalları iyi kullanıyordur. Yani hem istediği yöne gidebilir, hem de istediği yere. Yol uzun olsa bile.

Duygu ağırlıklı davrananlar sevimli olabilirler. Onları sempatik bulabilirsiniz. Fakat ciddi bir işi onlara emanet edemezsiniz. Akıl ağırlıklı davrananlara ciddi bir işi emanet edebilirsiniz. Fakat onların yanında da fazla duramazsınız. Canınız sıkılır. Sevimlilik derseniz, hiç aramayın. Akıl-duygu dengesiyle davrananlar ise hem sempatik olabilirler, hem de siz onlara ciddi bir işi emanet edebilirsiniz.

Ciddi bir hastalığınız olsa, hangi hekimi tercih ederdiniz? Herhalde akıl-duygu dengesiyle davranan hekimi. İşte duygusal zekâ kavramıyla anlatılmak istenen insan, sempatik ve ciddi bir işi emanet edebileceğiniz insandır. Hem sempatik, hem de işini iyi yapan insanın hayatta başarıya ulaşması olağandır.

Harvard Üniversitesi Profesörü Howard Gardner’e göre duygusal zekâ, klasik anlamdaki zekâyı (IQ) tamamlar. Klasik zekâyla daha çok matematiksel ve mantıksal yetenek ölçülür. Duygusal zekâyla ise duygusal yetenek, iletişim yeteneği belirlenir.

Anne ve babalar için duygusal zekâyı şu yetilerle özetleyebiliriz:

● Kendi duygularını tanımak: Duygusal zekâ, anne ve baba olarak kendi duygularımızı doğru tanımakla başlar. Fakat insanın kendi duygularını tanıması zordur. Özellikle duygu ağırlıklı davranan anne ve babalar için. Gözünüzü, okuduğunuz bu sayfaya doğru iyice yaklaştırın. Gözünüzle sayfa arasında 5 cm kaldı, diyelim. Bu yazıyı okuyabiliyor musunuz? Okuyamıyorsunuz.

Neden?

Çünkü sayfa gözümüze çok yakın. İşte duygularımızda böyledir. Kendi duygularımız bize çok yakın oldukları için onları doğru anlamakta güçlük çekebiliriz. Duygusal zekâsı yüksek olan anne ve babaların, yani akıl ve duygu ağırlıklı davrananların adeta bir duygu göstergesi vardır. Göstergeye bakarlar ve kendi duygularının hızını ve yoğunluğunu objektif olarak görürler. Kendilerini haklı göstermeye kalkışmazlar.

● Çocuğun duygularını tanımak: Kendi duygularını doğru tanımayan anne ve baba, çocuğunun duygularını da doğru tanıyamaz. Çünkü kendisine duygu ağırlıklı ve taraflı davrananlar, çocuklarını da taraflı duygu gözlüğüyle algılarlar. Duygularımız ise gerçeği biraz değiştirerek algılamaya yol açarlar.

● Duyguları yönlendirmek: Kendi duygularını doğru tanımayan anne ve babalar, kendi davranışlarını ölçülü yönlendiremez. Kendi duygularının doğru tanıyamadığı için çocuğun duygularına ve davranışlarına ölçülü tepki veremez. Bu durum, bir ilkbahar günü havayı çok sıcak zanneden ve tişört giyen insana benzer. Bedenimiz buna üşütmeyle cevap verir. Çocuğumuz ise bizden soğuyarak.

Akıl-duygu dengesiyle davranan anne ve babalar için çocuklarıyla iletişim kurmak daha kolaydır. Çünkü onların aklı, duygularını gerektiği gibi ayarlar ve çocuğun iletişim dalgasını bulur. Bu nedenle onlar çocuklarını istedikleri gibi yönlendirebilirler ve onları belli bir hedefe motive edebilirler. Seçilen hedefe ulaşmak için uzun süre sıkıntılara katlanabilirler. Hedefe ulaşma yolunda duygularını kontrol altına alabilirler. Çocuklarının olumlu ve olumsuz duygularını zamanında sezerler ve ona göre davranırlar.

Yüksek teknolojinin günlük hayata girdiği toplumlarda, teknoloji klasik zekayı (IQ) yükseltmekte, fakat çocuğun duygusal ve sosyal yeteneğini köreltmektedir. Bilgi çağının bu yan etkisi, duygusal soğukluğu, yalnızlığı ve sosyal iletişim kaybını körüklüyor. Özellikle büyük şehirlerde oturan ve ruhları beton yığınları arasında ezilen insanlar bundan daha çok etkileniyor. Fakat bunun da çaresi var.

Bunun çaresi, duygusal zekâyı geliştirmek. Ne yapabilirsiniz?

Örneğin Obama’nın yaptığını yapabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama’nın iki kız çocuğu var. Malia 11 yaşında, Sasha ise 8 yaşında. Obama çifti akşam yemeklerini çocuklarıyla birlikte yerken, televizyon seyretmiyor. Anne, baba ve çocuklar birbirleriyle konuşuyorlar. Daha doğrusu „Güller ve Dikenler“ adını verdikleri bir iletişim oyunu oynuyorlar. Çocuklar Güller bölümünde o gün yaşadıkları güzel bir olayı, Dikenler bölümünde de kötü bir olayı anlatıyorlar.

Güller ve Dikenler oyunuyla Obama çifti çocuklarına ne veriyor? İlgi ve sevgi. Bunlar çocuğun özdeğer duygusunu artırır, aşağılık duygusunu azaltır. Aşağılık duygusu olan insan akıl ve duygu dengesini sağlamakta güçlük çeker. Daha çok duygu ağırlıklı davranır.

Güller ve Dikenleri oynayan çocuklar monologdan diyaloğa geçişi öğrenirler. Kendi duygularını bir başkasına ifade etmeyi öğrenirler. Başkalarını dinlemeyi ve onların duygularını anlamayı öğrenirler. Yani duygusal zeki olmayı öğrenirler.

Neyi öğrenmezler? Dinlemeden anlamadan azarlamayı veya önyargılı davranmayı. Duygusal zekâyı geliştirmek için yaşantı, deneyim çok önemli. Biz anne ve baba olarak çocuğumuzu azarlamadan duygularımızı dile getirirsek, hoşumuza giden ve gitmeyen şeyleri söylersek, çocuğumuz da başkalarını incitmeden, hakaret etmeden duygularını ifade etmeyi öğrenir.

Güller ve Dikenleri her hafta oynayabilirseniz, özellikle de okulöncesi dönemde oynayabilirseniz, hem daha etkili sonuçlar alırsınız, hem de olumsuz duyguları fazla birikmeden, alışkanlık haline gelmeden azaltma imkânı bulursunuz.

Duygusal zekâ geometrik doğru gibidir. Geometrik doğru için iki nokta gereklidir. Duygusal zekâda da böyle. Noktalardan biri kendi duygularımızı tanımaktır, diğeri de çocuğun duygularını tanımak. Bu iki noktayı bulduktan sonra duygusal zekâyı zaten geliştirirsiniz.

Uzun sözün kısası: Duygusal zekâyı geliştir, Çocuğun hayatını değiştir!

Prof. Dr. Ünal ABALI

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Akıllı Duygular ,Akıllı Duygular Öğretmen Forumu,Akıllı Duygular yükle,Akıllı Duygular download,Akıllı Duygular indirmek istiyorum,Akıllı Duygular ödev yükle,Akıllı Duygular bedava, Akıllı Duygular ÖDEV İNDİR,Akıllı Duygular YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Akıllı Duygular eğitimAkıllı Duygulardosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe