Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Ahenk: Disiplinin Duygusal Temeli
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
ahenk , disiplinin , duygusal , temeli

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

“Çocuğuma “istenen” davranışları nasıl öğretebilirim?” diye kendi kendinize sorduğunuzda cevabı hazırdır: “istenen” ve “istenmeyen” davranışlar her anne/baba tarafından değişik şekillerde tanımlanırlar. Ama benim “istenen” davranışlar derken söylemek istediğim; anne babaların isteklerine uymak, diğer çocuklarla geçinmek ya da okul ödevlerini yapmaktır. “ istenmeyen” davranış derken ise söylemek istediğim; anne babaya sürekli karşı gelmek, başka çocuklara vurmak, izinsiz eşya almak veya sınıfta huzursuzluk çıkarmaktır.
Bir terapisti ele alalım: terapiye gelen çocuklara en iyi şekilde yararlı olabilmek için ilk yapması gereken şey nedir? Çocukla uyum sağlamak gerekir. Uyum derken burada kastettiğim; karşılıklı sevgi ve saygı, terapistle çocuk arasındaki ahenktir. Psikolojik testler uygulanmadan önce çocukla terapist arasında mutlaka uyum sağlanmalıdır. Eğer terapiye gelen danışmanım bir çocuksa, sorular sormaya ve testler uygulamaya başlamadan önce ona “pasta sever misin?” diye sorarım. Sonra birlikte ofisimin yakınındaki bir pastaneye gideriz.
Pastaneye giderken, pastalarımızı yerken ve geriye dönerken çeşitli konulardan konuşuruz. Örneğin; kendine ait bir dükkanı var mı? Hangi televizyon programlarından hoşlanır? Kardeşleri var mı? Kardeşlerine sinir oluyor mu? (Bunun yanıtı, değişik şekillerde de olsa hemen her zaman “evet !” tir.) Hangi sporları yapmaktan ve seyretmekten hoşlanıyor? Okuldaki öğretmeni iyi mi yoksa kötü mü? Okulda en sevdiği ve en nefret ettiği şeyler nelerdir? Bu tip sorularla danışanımla uyum sağlayarak, benim bir yetişkin olmama rağmen onun sevdiği ve sevmediği şeylerle ilgilendiğimi ona göstermeye çalışırım. Ofisime dönene kadar rahatlayan çocuk, ilk psikolojik testine hevesle başlar.
İster öğretmen olun ister pedagog bir çocukla ilk yapmanız gereken onunla konuşarak uyum sağlamaktır.
Aynı kural çocuğuna disiplin kurallarını öğretmek isteyen anne babalar için de geçerlidir. Uyum sağlamak, eğitimin temelidir.
Ne yazık ki pek çok anne baba, eğitim psikolojisinin bu temel prensibini göz ardı ederek, çocukları ile uyum sağlama çabasına girmeden onlardan isteklerde bulunur ve onların yerine kararlar verirler.
Bunu pratikte nasıl uygulayabiliriz? Disiplin konusundaki sorunlar genellikle çocuk emekleme yaşını doldurmadan pek ortaya çıkmaz. Anne babalar, çocukları bebeklikten çıkıp yürümeye başlayıncaya kadar en az bir yıl geçtiği için çok şanslıdırlar; çünkü bu süreyi çocukları ile uyum sağlamak için değerlendirebilirler. Bebeğinizi her doyuruşunuzda, kucakladığınızda, oynadığınızda ve yıkadığınızda onun size olan sevgisini pekiştirirsiniz. Çocuğunuz da sizi memnun etmeye çalışır. Yürümeye başladığında, çocuğunuza nasıl davranması ve neleri yapmaması gerektiğini öğretmeye başlarsınız. Çocuğunuzla bebeklik döneminde sağladığınız bu büyük uyum size daima destek olur.
Çocuğun yürüme çağının başlaması ile birlikte pek çok anne baba bilmeden büyük bir yanlışa düşerek; çocukları ile sağlamayı başardıkları uyumu devam ettirmeyi ya göz ardı ederler ya da tamamen unuturlar. Ama yapmaları veya yapmamaları gereken şeyleri çocuklara telkin ederler. Anne babaları geleneksel görevi olan “iş buyuruculuk” devreye girerek, çocuğun gelişiminin her aşamasında yaşatılması gereken ahenk duygusunu saf dışı bırakır.
Ahengi yaşatabilmek için, anne babalar, çocukları ile birlikte geçirdikleri zamanın bir kısmını tamamen mutlu olmaya ayırmalıdırlar. Bu zaman içinde çocuklardan hiçbir şey ama hiçbir şey beklenmemelidir; yapacakları dikte edilmemeli, ricada bulunulmamalı ve ahlaki kurallar öğretilmeye çalışılmamalıdır. Örneğin, anne/baba ve çocuk birlikte yürüyüşe çıkabilir, bir oyun oynayabilir, televizyon ya da bir film izleyebilirler. Birlikte yapabileceğiniz şeyler çocuğunuzun yaşına ve sizlerin zevkine uygun olmalıdır; paylaşım saatinde yapılacak aktiviteye birlikte karar verebilirsiniz.
Anne baba ve çocuklar arasındaki “nesil farkı” denilen olgu, anne babaların çocukları ile yeterli zaman geçirmemelerinden kaynaklanır. Birlikte geçirilen zaman, teke tek olmalıdır. Bazı bayan danışanlarım, ergenlik dönemlerinde, babaları onlara çicek getirdiğinde ya da yemeğe götürüldüğünde çok mutlu olduklarını ifade etmişlerdir. Genç kız anneleri, çocukları ile birlikte bir yere gidebilirler ya da birlikte oturup fakir alışverişinde bulunabilirler. Ergenlik çağındaki bir ergeni, alışverişe (onun seçtiği), sinemaya ya da maça götürmek mutlak başarı sağlar.
Çocuğunuzla dama oynarken, yürüyüş yaparken, dondurma almaya giderken; ona her an iyi insan ilişkilerinin nasıl olması gerektiğini öğretirken aynı zamanda sevgi dolu olduğunuzu da göstermelisiniz. İşte kurduğunuz bu sağlam temel çocuğunuza öğreteceğiniz “iyi insan” olma fikrinin de temelidir. Ahengin, çocuğunuza öğreteceğiniz her şeyin temeli olduğu şair John Masefield’ in şu sözleri ile özetlenebilir: “Mutlu olduğumuz günler bizi olgunlaştıran günlerdir.”


KAYNAK: Sevgiyle Disiplin
Fitzhugh Dodson

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Ahenk: Disiplinin Duygusal Temeli ,Ahenk: Disiplinin Duygusal Temeli Öğretmen Forumu,Ahenk: Disiplinin Duygusal Temeli yükle,Ahenk: Disiplinin Duygusal Temeli download,Ahenk: Disiplinin Duygusal Temeli indirmek istiyorum,Ahenk: Disiplinin Duygusal Temeli ödev yükle,Ahenk: Disiplinin Duygusal Temeli bedava, Ahenk: Disiplinin Duygusal Temeli ÖDEV İNDİR,Ahenk: Disiplinin Duygusal Temeli YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Ahenk: Disiplinin Duygusal Temeli eğitimAhenk: Disiplinin Duygusal Temelidosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe