Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


ABDULKADİR-İ GEYLANİ HZ. (KS) VASİYETİ
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
abdulkadir , i , geylani , hz , ks , vasiyeti

Konu: 162
Mesaj: 1,250
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

ABDULKADİR-İ GEYLANİ HZ. (KS) VASİYETİ


Oğlu Abdurrezzâk'a şöyle vasiyet eyledi:
Ey oğlum! Allahü tealâ bize ve sana ve bütün müslümanlara tevfîk, başarı ve muvaffakiyet ihsân eylesin! Sana Allah'tan korkmanı ve O'na tâat üzere olmanı, dînimizin emir ve yasaklarına riâyet etmeni ve hudûdunu gözetmeni vasiyet ederim.
Ey oğlum! Allah bize, sana ve müslümanlara tevfîk versin! Bizim bu yolumuz, Kitap ve Sünnet üzere bina edilmiştir. Kalbin selâmeti, el açıklığı, cömertlik, cefâ ve ezâya katlanmak ve din kardeşlerinin kusurlarını affetmek üzere kurulmuştur.

Ey oğlum! Sana vasiyet ederim! Derviş yâni Allah adamlarıyla berâber ol. Meşâyıha, tasavvuf büyüklerine hürmeti gözet! Din kardeşlerinle iyi geçin! Küçük ve büyüklere nasîhat üzere ol. Dinden başka şey için kimseye düşmanlık etme!Ey oğlum! Allah bize ve sana tevfîk versin! Fakirliğin hakîkati, senin gibi olana muhtaç olmaman, zenginliğin hakîkati ise, senin gibi olandan bir şey istememendir. Tasavvuf hâldir, söz değildir, söz ile de ele geçmez. Dervişlerden, Allah'tan başkasına ihtiyaç duymayan birisini görürsen, ona ilim ile değil, rıfk, yumuşaklık, güler yüz ve tatlı söz ile muâmele eyle! Zîrâ ilim onu ürkütür, rıfk, yumuşaklık ise çeker ve yaklaştırır.

Ey oğlum! Zenginlerle sohbetin, görüşmen izzet ile, onlara değer vermeyerek, fakirlerle örüşmen ise, kendine değer vermiyerek olsun.

İhlâs üzere ol! İhlâs, insanların görmesini hâtıra getirmeyip, yaradanın dâimâ gördüğünü unutmamaktır. Sebeplerde Allah’a dil uzatma. Her hâlde Allah’dan gelene râzı ve sükûn üzere ol. Allah adamlarının huzûrunda şu üç sıfat üzere bulun: Alcak gönüllülük, iyi geçinmek ve kötülüklerden arınmış bir kalb. Hakîkî yaşamak, nefsini öldürmenle, nefsinin arzularını, haram ve zararlı isteklerini yerine getirmemenle olur."

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

ABDULKADİR-İ GEYLANİ HZ. (KS) VASİYETİ ,ABDULKADİR-İ GEYLANİ HZ. (KS) VASİYETİ Öğretmen Forumu,ABDULKADİR-İ GEYLANİ HZ. (KS) VASİYETİ yükle,ABDULKADİR-İ GEYLANİ HZ. (KS) VASİYETİ download,ABDULKADİR-İ GEYLANİ HZ. (KS) VASİYETİ indirmek istiyorum,ABDULKADİR-İ GEYLANİ HZ. (KS) VASİYETİ ödev yükle,ABDULKADİR-İ GEYLANİ HZ. (KS) VASİYETİ bedava, ABDULKADİR-İ GEYLANİ HZ. (KS) VASİYETİ ÖDEV İNDİR,ABDULKADİR-İ GEYLANİ HZ. (KS) VASİYETİ YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,ABDULKADİR-İ GEYLANİ HZ. (KS) VASİYETİ eğitimABDULKADİR-İ GEYLANİ HZ. (KS) VASİYETİdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Abdülkadir GEYLÂNÎ'den Öğütler canbaba 0 1,283 09-02-2016, 21:33
Son Yorum: canbaba
  ABDÜLKADİR GEYLÂNİ HAZRETLERİ'NDEN ÖĞÜTLER musty 0 1,677 24-04-2009, 0:14
Son Yorum: mustyKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2021 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe