Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


10 milyon kişi polen tehlikesi altında
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
10 , milyon , kişi , polen , tehlikesi , altında

Konu: 4,875
Mesaj: 13,416
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

10 milyon kişi polen tehlikesi altında
Havaların ısınmasıyla birlikte bitkilerin doğaya bırakacağı polenlerin 10 milyon kişiyi etkileyebileceği bildirildi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Sapan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, faaliyetlerine kış döneminde ara veren bitkilerin, bahar aylarında havaların ısınmasıyla birlikte tekrar canlandığını ve polenlerini bırakmaya başladığını söyledi.

Alerjik polenlerin toplumun yüzde 10-15'ini etkilediği düşünüldüğünde yaklaşık 10 milyon kişinin alerjik yakınmalarda bulunacağını kaydeden Sapan, ''yani 10 milyon kişi polen alerjisi riski taşıyor. Polenler yüzünden burun kaşıntısı ve akıntısı, göz kızarması, kaşıntısı ve akıntısı, boğazda kaşıntı ile birlikte yorgunluk belirtileri, alerjik nezle gibi bulgular ortaya çıkacak. Bunlar, alerjisi olanları bir süre rahatsız edecek'' dedi.

Sapan, önce ağaçlar, ardından çayır bitkileri ve yabani otların polenlerini bırakarak duyarlı kişileri etkileyeceğini belirterek, şunları kaydetti:

''Çocuklarda 4-5 yaşlarından önce görülmesi nadir olan polen alerjisi, erişkin döneminin en önemli alerjenlerindendir. Ülkemizde özellikle çayır, buğday, arpa, çavdar gibi bitki polenleri, Ege ve Marmara bölgelerinde zeytin ağacı polenleri çok alerjik olan cinslerdendir. Bunun yanında duvar sarmaşığı ismiyle anılan yapışkan ot polenleri de ısırgan otu polenleri ile birlikte önemli alerjik polenleri oluştururlar.''

-POLENLERE KARŞI YAPILMASI GEREKENLER-

Polen alerjisi bulunanların bu mevsimde dikkatli olması gerektiğine dikkati çeken Sapan, şu önerilerde bulundu:

''Ayakkabılar eve sokulmamalı, pencereler açık tutulmamalıdır. Eve girildiğinde yüz ve eller iyice yıkanmalı, elbiseler hemen çıkarılarak yıkanarak temizlenmelidir. Rüzgarlı günlerde eve gelindiğinde ilk iş olarak duş almak gerekir. Elbiseler olabildiğince dışarıda kurutulmamalıdır. Polen alerjisi olanlar pikniğe gitmemeli, dışarıda zaman geçirmek durumunda olanlar maske takmalıdır. Yüksek etkili filtresi bulunan (HEPA filtre) hava temizleyici cihazlar kullanılabilir. Yatak çarşafları ve yastık kılıfları düzenli olarak değiştirilmelidir. Halı ve kilimleri, haftada 2 kez makine ile süpürmek gerekir.''

Sapan, çocuklar ile erişkinlerin alerjik belirtilerinin farklı olabileceğini, bu yüzden özellikle çocukların mutlaka alerji uzmanına götürülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Küçükken bağışıklık sistemi kuvvetlendirilmeli. Çocuklarımın bebekliğinde o kadar titiz davranmıştım ki çocuklarım hiçbir mikroba bağışıklılkları yoktu. Mevsim dönüşümlerinde alerjik bronşit olurlardı. Astım maskesi, ilaçları kullanırdık. Çok şükür büyüdükçe bağışıklıkları arttı. Kök çaylarının çok faydasını gördük. ama dediğim gibi annelerin fazla korumacılığı bu tip alerjilere neden oluyor. Genetik durumlar istisna.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

10 milyon kişi polen tehlikesi altında ,10 milyon kişi polen tehlikesi altında Öğretmen Forumu,10 milyon kişi polen tehlikesi altında yükle,10 milyon kişi polen tehlikesi altında download,10 milyon kişi polen tehlikesi altında indirmek istiyorum,10 milyon kişi polen tehlikesi altında ödev yükle,10 milyon kişi polen tehlikesi altında bedava, 10 milyon kişi polen tehlikesi altında ÖDEV İNDİR,10 milyon kişi polen tehlikesi altında YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,10 milyon kişi polen tehlikesi altında eğitim10 milyon kişi polen tehlikesi altındadosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2021 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe