Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


‘Zayıf karneye’ yaklaşım nasıl olmalı?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
‘zayıf , karneye’ , yaklaşım , nasıl , olmalı?

Konu: 4,841
Mesaj: 13,390
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Bir öğrenim dönemi daha sona ererken, karnelerin durumu sadece öğrencilerin değil, aile ve öğretmenlerin performansını da ortaya koyuyor. Peki zayıf bir karneyle eve gelen çocuğa neler söylemelisiniz?

Başarısızlığa tepki nasıl olmalı, başarı nasıl ödüllendirmeli, yarıyıl tatili nasıl değerlendirilmeli? Bugünlerde birçok ailenin kafasını meşgul eden bu soruların cevabını Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Sevil Usanmaz verdi.

Karnelerin sadece başarı göstergesi olarak yorumlanmaması gerektiğini söyleyen Sevil Usanmaz, “Karne, çocuğun öğrenme isteği, hangi dersleri sevdiği ve nelere ilgisi olduğunu gösterdiği gibi aile ve öğretmen tutumlarının da göstergesidir. Karnede sadece notlar üzerinde durmak yerine çocuklarımızın özelliklerini ve gerçekten neye ihtiyacı olduğunu keşfetmeliyiz” dedi.

BAŞARISIZLIK, BAŞARININ ÖNÜNE GEÇMEMELİ

“Bir çocuğun başarısızlığı, başarılarının önüne geçmemelidir. Öğrenmede amaç, karne odaklı değil de gelecek yıllara yönelik olduğunda sonuç mutluluk verici olacaktır” diyen Psikolog Usanmaz, ailelerin dikkatini şu noktalara çekti:

“Çocukla konuşmaya iyi notlarla başlamak, sonra düzelttiği notlar üzerinde durmak ve en son zayıf derslere geçmek en doğru yöntemdir. Sert yorumlar, tehdit ve yaralayıcı ifadeler, kişiliklerine yönelik konuşmalar çocukları psikolojik olarak etkileyerek tepki vermelerine yol açıyor. Özellikle ergenlik dönemindeki öğrencilerde istenmedik olumsuz davranışlar ve sonuçlarla karşılaşılıyor. İlköğretim çocuklarında ise okula ve öğrenmeye karşı isteksizlik, dikkat sorunları, depresif duygulanım, kendine, kardeşine zarar verme davranışları görülebiliyor. Tüm bunları yaşamamak ve çocuklarımıza yaşatmamak için, karneye ait yorumlar iyi notlardan başlanarak, orta, zayıf notlar ve önümüzdeki dönem yapılacakları tespit ederek sonuçlanmalıdır. Ayrıca, çocukları arkadaşları ve kardeşleriyle kıyaslamamak, kendi içinde değerlendirmek de olumlu gelişime katkı sağlayarak, kaygıları ve başarısızlığı azaltabilir.”

Bazı çocuklar matematik, sayısal öğrenmelerde daha başarılı iken bazıları sözel öğrenmelerde başarılı oluyor. Ayrıca öğrenme birbirini takip eden bir süreç olduğundan, bir dersteki başarısızlığın sadece bu yıl için değerlendirilmesi gerekir. İşin uzmanına göre, önceki yıllardaki başarı durumunu, okul ve öğretmen değişikliklerini dikkate almakta fayda var.

PAHALI HEDİYELER BAŞARIYI ARTIRMAZ

Karne hediyesi olarak bilgisayar, çok pahalı oyuncaklar, değerli takı, cep telefonu, evcil hayvan alımını da önermeyen Psikolog Sevil Usanmaz, pahalı hediyenin başarıya katkısı olmayacağını, öncelikle çocuğu öven konuşmaların yapılması gerektiğini söyledi ve çocuğun istediği, yaşı ve sınıfı ile uyumlu bir maddi ödülün ise daha sonra düşünülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ödülün maddi değerinden çok sembolik anlamının önemine değinen uzmanlar, özellikle ilkokul çocukları için karmaşık olmayan basit oyuncaklar, boya kalemleri, top, bisiklet, giysi, büyük ebeveynlerin ziyaretleri, deniz-kar tatili, köy ziyaretleri, sinema, tiyatro ve müze gezilerini yararlı buluyor.

ÇOCUKLAR NASIL TATİL YAPMALI?

Çocukların, tatilin başlamasıyla birlikte önce dinlenmeleri gerektiğini vurgulayan Psikolog Sevil Usanmaz, ders tekrarı gerekiyorsa bunun okul açılmasına yakın dönemde başlatılmasının daha yararlı olacağını belirterek, tatilin sadece dinlenmek ve eğlenmek için değil, hoş vakit geçirirken öğrenmeyi geliştirmek amaçlı kullanılmasını öneriyor. Usanmaz’a göre, satranç, fotoğraf çekmeyi öğrenmek, basket oynamak, bahçede olmak, kitapevi ya da markette çalışmak, basit ev işlerine yardımcı olmak gibi hayatı öğrenme biçimi de okul eğitiminin iyileşmesinde önem taşıyor
NTV
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

‘Zayıf karneye’ yaklaşım nasıl olmalı? ,‘Zayıf karneye’ yaklaşım nasıl olmalı? Öğretmen Forumu,‘Zayıf karneye’ yaklaşım nasıl olmalı? yükle,‘Zayıf karneye’ yaklaşım nasıl olmalı? download,‘Zayıf karneye’ yaklaşım nasıl olmalı? indirmek istiyorum,‘Zayıf karneye’ yaklaşım nasıl olmalı? ödev yükle,‘Zayıf karneye’ yaklaşım nasıl olmalı? bedava, ‘Zayıf karneye’ yaklaşım nasıl olmalı? ÖDEV İNDİR,‘Zayıf karneye’ yaklaşım nasıl olmalı? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,‘Zayıf karneye’ yaklaşım nasıl olmalı? eğitim‘Zayıf karneye’ yaklaşım nasıl olmalı?dosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe