Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


‘Sana Vurana, Sen de Vur Çocuğum’
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
‘sana , vurana , sen , de , vur , çocuğum’

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Berrin GÖNCÜ-PsikologBu temel öğretimiz ne kadar doğru? Sonuçları ne?

‘Dönülmez akşamın ufkundayım. Vakit çok geç’ demeden kolları sıvayalım. Gençler dönülmez yollara sürükleniyor. Ben artık konuyla ilgili haberlere dahi yetişemez oldum. Takip etmekte zorlanıyorum. Vuran, kıran, asan, kesen… Saldırganlık suç ve şiddet kol kola…

Duygular yıpranıyor, değerler aşınıyor, sorunlar artıyor…

‘Sana vurana sen de vur’

‘Aman ha çocuğum, kendini ezdirme sana vurana sen de vur’ demek intikam hissi arasında bağlantı olabilir mi, hiç düşündünüz mü? Yani aşiret tabiriyle ‘kanı yerde bırakma’

İlginçtir ki satanizm 9 ilkesinden biri de bu cümleyle paralellik taşıyor:‘Sana vura öbür yanağını dönme, intikamını al’. Ya darvinizmin ilkeleri… ‘Büyük balık küçük balığı yer. Güçlü olmalısın. Güçlü olan ayakta kalır. Yoksa ayıklanır gidersin. Hırsını açığa çıkar, rekabet et’ diyerek acımasızlığı nasıl da normalleştirdik?

Bencil, acımasız, saldırgan…

İlkokullarda gözlem yaptığım dönemlerde teneffüslerde gördüğüm manzaralar karşısında tüylerim diken diken olurdu. Yok edercesine, parçalarcasına… Zarar veriyor, suçluluk hissetmiyor. Sadece çocuk değil, olayı anlattığınız anne babası da suçluluk hissetmiyor. Allah, Allah… Çözüm aramak yerine okulda suçlu arıyor.

Eeeee, çocuklarındaki davranışların sorun olduğunu kabul etmeyip göz ardı edince çözüme de ulaşılmıyor. Bedelini de her gün tanık olduğumuz farklı versiyonlardaki olaylarla toplum olarak ödüyoruz.

Görünen köy kılavuz istemez.

Onları izlerken, ergenliğini, hatta evliliklerini, nasıl bir anne ya da baba olduklarını, eşlerine nasıl davrandıklarını hayal bile etmek istemezdim. ‘Eeee siz ne yapardınız?’ diye sorarsanız; deveye hendek atlatmak gibi olsa da sürekli alternatif becerileri öğretmeye çalışırdık çalışmasına da… Vurup kırmadan sorunlarımızı çözme yolları, öfkeyi denetim altında tutabilme, empati yapmayı öğrenme gibi… Evde bizim anlattığımızın tersi anlatılınca bir ileri iki geri yol kat ettiğimize yanardık.

Zalim çocuk!

‘Pasif çocuk yetiştirmek istemiyorum, çocuğum hakkını arayabilmeli’ derken zalim çocuk yetiştirdiğimizin farkında değiliz maalesef. Öyle çok özgüven pompalanıyor ki ‘bana bunu yapamaz, yapmamalı’ şeklinde gelişen inanç doğrultusunda çocuğun davranışlarını şekilleniyor. ‘Bu yaptığını ona ödetmeyelim’ diye kin ve intikamla duygularıyla yoğrulan çocuk aşırı tepkiselleşiyor, bazen ne yaptığını gözü görmüyor. Birde bu çocuk ergenliğe girince, kanı kaynayınca vay haline, vay halimize!

Kötü olan şerrin yaratılışı mı, şerre yönelmek mi?

Psikoanalitik yaklaşıma göre insanoğlunun doğuştan getirdiği iki temel kuvvetli eğilim mevcut: Cinsellik ve saldırganlık. Bu yaklaşıma göre bu iki eğilim insanın toplum içinde uyumlu yaşamasını zorlaştırır. Ne yapmak lazım o zaman? Bu eğilimlerle yaşamak mı? Bu eğilimleri ehlileştirmek mi?

Bu duyguları ehlileştiren aşılar yapılırsa, çocuk duygularını nasıl yönlendirebileceğine dair iç görü kazanır. Duygularını bastırıp bilinçaltı da atmaz. Duygularına yön vermeyi, doğru yöne kanalize etmeyi öğrenir.

Nihayetinde, cinsellik doğru yönlendirilince iffet duygusunu, saldırganlık ise şecaati kahramanlığı üretmeye başlar

Saldırganlık duygusu merhamet aşısıyla ehlileşir

İntikamla merhamet aynı evde yaşayamaz. Biri ötekini yok eder. İntikamın çift başlı yılanı önce düşmanı zehirler sonra sahibini zehirler. Bazen görüyoruz ki bir dakikalık intikam ateşi senelerce cezayı gerektiren sonuçlara yol açabilmekte. Saldırganlığın altında yatan intikam hissi,ıslah edilmesi gerekli bir duygu. Çözüm ise yüreklere merhamet tohumları serpiştirebilmekte, merhamet aşısını küçücük yaşlarda yapabilmekte. Yalnız bu aşı sağlık ocağında değil baba ocağında yapılmakta…

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

‘Sana Vurana, Sen de Vur Çocuğum’ ,‘Sana Vurana, Sen de Vur Çocuğum’ Öğretmen Forumu,‘Sana Vurana, Sen de Vur Çocuğum’ yükle,‘Sana Vurana, Sen de Vur Çocuğum’ download,‘Sana Vurana, Sen de Vur Çocuğum’ indirmek istiyorum,‘Sana Vurana, Sen de Vur Çocuğum’ ödev yükle,‘Sana Vurana, Sen de Vur Çocuğum’ bedava, ‘Sana Vurana, Sen de Vur Çocuğum’ ÖDEV İNDİR,‘Sana Vurana, Sen de Vur Çocuğum’ YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,‘Sana Vurana, Sen de Vur Çocuğum’ eğitim‘Sana Vurana, Sen de Vur Çocuğum’dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Eyvah! Çocuğum Ergen Oldu! eğitimsokağı 0 1,507 15-08-2010, 22:57
Son Yorum: eğitimsokağı
  Çocuğum Ödev Yapmıyor Diyen Ebeveynin Hataları eğitimsokağı 0 1,448 14-08-2010, 4:13
Son Yorum: eğitimsokağı
  Eyvah! Çocuğum Büyüdü eğitimsokağı 0 1,461 24-06-2010, 20:57
Son Yorum: eğitimsokağı
Icon2 Çocuğum Okula Gitmek İstemiyor sirlimen 0 2,006 27-12-2009, 3:55
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe